Akıllı kentler kapsamında Türkiye için akıllı ulaşım sistemleri ihtiyaç analizi
Smart transport necessity analysis for Turkey as a part of smart cities
- Tez No: 536262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnsan nüfusu sürekli artış göstermektedir, bu nedenle kısıtlı kaynaklara sahip olan dünyamızda, doğal kaynakların ve yaşam alanlarının gelecek nesillere aktarılabilmesi en temel sorunlardan biridir. Çözüm ise sürdürülebilirlik ilkelerine bağlı kentlerin ve yaşam alanlarının oluşturulmasından geçmektedir. Dünyada, sosyal ve ekonomik koşullara göre şekillenen farklı zamanlarda ortaya çıkmış çok sayıda yerleşim modeli bulunmaktadır. Dünya'da ve ülkemizde son zamanlarda en yaygın olan modellerden biri çevre dostu ve sürdürülebilir olmayı amaçlayan akıllı kentlerdir. Akıllı kentler; sınırlı olan dünya kaynaklarına zaman, enerji ve işgücü tasarrufu sağlayarak, kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasını amaçlamaktadır. Akıllı kentler ile kent yönetiminde teknolojinin sağladığı olanaklardan yararlanarak, ihtiyaç duyulan kentsel hizmetleri kaliteli olarak sunulması amaçlanmaktadır. Akıllı kent teknolojilerinin paydaşlarından bazıları; telekomünikasyon ağları, mobil cihazlar, dijital kameralar, kentsel alandaki sensörler, kamu veri tabanları, akıllı kartlar ve sosyal medya gibi araçlardır. Akıllı kent uygulamaları henüz emekleme sürecinde olan uygulamalar bütünüdür. Akıllı kent kavramının paydaşları olarak; akıllı ulaşım, akıllı enerji, akıllı altyapı ve akıllı çevre ilk akla gelenlerdir. Akıllı ulaşım sistemleri; bilgi ve iletişim teknolojilerinin entegrasyonu ile ulaşımın temel unsurları olan insan, yol, trafik işaretleri, toplu taşıma, bireysel taşıma gibi paydaşların iletişim ve etkileşimini verimli olarak sağlamayı amaçlar. Bu çalışmada, dünya genelinde ve ülkemizde akıllı kentlerin kapsamı ve paydaşları araştırılmış olup, dünyadaki bazı akıllı kent örnekleri irdelenerek, Türkiye için akıllı ulaşım sistemi ihtiyaçlarına dair tespitler yapılmaya çalışılmıştır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda Türkiye için ihtiyaca yönelik akıllı ulaşım veri modeli tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The human population is constantly increasing, so delivering natural resources and habitats to the next generations is one of the most fundamental problems in our World which has limited resources. The solution is formation of cities and habitats based on the principles of sustainability. Many settlement models have been occurred in the World during the centuries, which based on social and economic conditions. Recently, one of the most common settlement models is smart cities which aim to be sustainable and environmental friendly in the world and our country. Smart cities aim to save time, energy and labor to the world's limited resources and to use the resources efficiently. It is aimed to provide urban services and management in better quality using high technologies in smart city applications. Telecommunication networks, mobile devices, digital cameras, sensors, public databases, smart cards and social media can be accepted stakeholders of the smart cities. The applications of smart cities are still in its infancy. As the stakeholders of the smart city concept; smart transport, smart energy, smart infrastructure and smart environment are the first to come to mind. Smart transport systems aim better communication and integration among the component of smart transport such as people, roads, public transportation, traffic value. In this thesis the component and stakeholders of the smart cities have been investigated around the World and Turkey. Some important smart cities projects have been investigated to determine needs for smart transport projects for Turkey. A smart transport data model has been designed for Turkey based on investigated project around the World.