Obezitenin endometrioid tip endometrium adenokarsinomlu hastalarda prognoza etkisi
The effect of obesity on the prognosis of patients with endometrioid type endometrial adenocarcinoma
  1. Tez No: 417485
  2. Yazar: ÖZCAN GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN DEMİRAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı endometrium kanseri tanısı almış hastalarda tedavi öncesi beden kitle indeksinin endometrium kanserinin bilinen prognostik faktörleriyle ilişkisini analiz etmek ve hastalıksız sağ kalım ve nedene özgü sağ kalım süreçlerine olan etkisini saptamaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Tıbbı Onkoloji kliniğinde Ocak 2000 ile Haziran 2010 tarihleri arasında yeni tanı almış, tedavi ve takipleri merkezimizde yapılan endometrioid tip endometrium kanseri hastaları dahil edildi. Bu hastalara ait dosyalar ve hastane elektronik veri tabanı retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya 126 hasta alınmış olup, hastalar tedavi öncesi beden kitle indekslerine göre obez olmayan (beden kitle indeksi
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The purpose of this study is to analyze the association between pre-treatment body mass index in patients diagnosed with endometrial cancer and the known prognostic factors of endometrial cancer and to find out the effects of this association on disease-free survival and cause specific survival processes. MATERIAL AND METHOD: The study included endometrioid endometrial cancer patients newly diagnosed at Ondokuz Mayıs University, Faculty of Medicine, Internal Diseases Medical Oncology Clinic between January 2000 and June 2010 who were being treated and followed by our center. The files of these patients and the hospital's electronic data base were examined retrospectively. 126 patients were included in the study and the patients were grouped in two as those who were not obese (body mass index