Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi acil servisine baş dönmesi ile başvuran hastalarda stroke riskinin TriAGe+ skoru ile değerlendirilmesi
Evaluation of stroke risk in patients applicant tokahramanmaras sutcu imam university emergency servicewith dizziness using TRIAGE+ score
- Tez No: 965081
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER AKBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Acil servise baş dönmesi ile başvuran erişkinlerde TriAGe+ skorunun santral nedenli vertigo (SNV; iskemik/hemorajik SVO ve TİA) öngörüsündeki tanısal değerini belirlemek ve klinik karar süreçlerine katkısını değerlendirmek. Yöntem: 1 Ocak–1 Temmuz 2025 arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Acil Servisi'nde yürütülen tek merkezli prospektif gözlemsel çalışmaya, ≥18 yaş, akut baş dönmesi yakınması olan ve onam veren hastalar dâhil edildi. Travma sonrası başvuranlar, GKS skoru 15'in altında olanlar, senkop/nöbet/kanama tarifleyenler, hamileler/emzirenler, intoksikasyon sonrası başvuranlar, iletişim güçlüğü olanlar ve verisi eksik/TriAGe+ hesaplanamayan hastalar dışlandı. Demografik bilgiler, özgeçmiş, geliş vital bulguları ve özellikli nörolojik muayene, EKG ve görüntüleme verileri önceden hazırlanmış forma kaydedildi. TriAGe+ skoru hasta acil servisten ayrılmadan hesaplandı. Çalışmada iki temel sonlanım noktası vardı. Birincil sonlanım: hastanın acil serviste SNV tanısı (acil hekimi–nörolog–radyolog uzlaşısı) almasıydı. İkincil sonlanım: 30 günde nörolojik istenmeyen olay (SVO nedenli ölüm/girişim veya yatış, yeni antitrombotik başlanması) gelişimiydi.
Özet (Çeviri)
Objective: We evaluated the diagnostic performance of the TriAGe+ score to predict central causes of vertigo/dizziness (CNV; ischaemic/haemorrhagic stroke or TIA) among adults presenting to the emergency department (ED), and its utility for risk-stratified decision-making. Methods: This single-centre, prospective, observational study was conducted at the ED of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Hospital (a tertiary care centre serving ~1 million people) between 1 January and 1 July 2025. Adults (≥18 years) with acute dizziness/vertigo who provided consent were enrolled; exclusions included trauma, GCS