Acil servise göğüs ağrısı ile başvuran hastalarda akut koroner sendrom dışlamasında klinik risk skorları ile birlikteESC 0-3 ve high steacs yolaklarının karşılaştırılması
A comparison of ESC 0-3 and high steacs pathways with clinical risk scores in the exclusion of acute coronary syndrome in patients applied to the emergency department with chest pain
- Tez No: 958774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANZER KORKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ; Acil servise göğüs ağrısı veya göğüs ağrısı ile ilişkili şikayetler ile başvuran ve taburcu edilen hastalarda yüksek hassasiyetli kardiyak troponin testini içeren yolakların (ESC 0-3 ve High-STEACS) kullanımının 30 günlük MACE ile ilişkilerini ve klinik risk skorlarının (TIMI, HEART ve GRACE) ESC 0-3 ve High-STEACS yolaklarına eklenmesinin hasta MACE'lerini tahmin etmedeki gücünü araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine 1 Temmuz 2021- 31 Aralık 2021 tarihleri arasında göğüs ağrısı ve göğüs ağrısı ilişkili şikayetler ile başvuran ve troponin testi alınan hastalar çalışma grubunu oluşturdu. Bu hastaların T.C. kimlik numaraları, isim, yaş, cinsiyet, kendisi ya da yakının telefon numarası, geliş anındaki şikâyetleri, göğüs ağrısı tipleri ve EKG bulguları, son 24 saatte anjinal yakınma varlığı sıklığı, kalp yetmezliği bulguları, tıbbi özgeçmişi, kullandığı ilaçlar ve troponin ve kreatinin değerleri ve acil servis sonlanımın da ki çıkış tanısı hastayı değerlendiren acil servis hekimi tarafından veri formuna kaydedildi. Hastanın acil servis taburculuğundan 30 gün sonra hasta veya yakını telefonla aranarak 30 gün içinde benzer şikayetlerle hastaneye başvurularının olup olmadığı başvuru sonrası hastaneye yatış öyküsü AKS (akut koroner sendrom) tanısı alıp almadığı, invaziv girişim ya da operasyon yapılıp yapılmadığı sorgulandı. BULGULAR: 01.07.2021- 31.12.2021 tarihleri arasında 2813 hasta başvurmuş olup, 2247 hasta çalışmaya dahil edildi, 566 hasta çalışmadan dışlandı. AKS şüphesi ile başvuran 2247 hastanın %80,9'u (n:1819) kliniğimizden taburcu edilmiştir. Bu hastaların 30 günlük majör kardiyak olayları değerlendirildi. ESC 0-3 yolağı ile taburcu edilen 1480 hastadan 70 hastada majör kardiyak olay görüldü. High-STEACS yolağı ile taburcu edilen 1745 hastadan 73 hastada majör kardiyak olay görüldü. HEART, TIMI, GRACE ve ESC 0-3 yolağı birlikte kullanılsa ve sadece dördünün de taburcu dediği taburcu edilse idi (n=822) 10 hastada (%1,2) majör kardiyak olay tespit edilebileceği görüldü. HEART, TIMI, GRACE ve High-STEACS yolağı birlikte kullanılsa ve sadece dördünün de taburcu dediği taburcu edilse idi (n=755) 7 hastada (%0,9) majör kardiyak olay tespit edilebileceği görüldü. SONUÇ: Taburculuk kararı için sadece AKS için kullanılan skorlardan birinin kullanımı ile ESC 0-3 ve High-STEACS yolaklarından biriyle birlikte kullanımında gelişen 30 günlük majör kardiyak olayları karşılaştırılmasında skor ve High-STEACS taburculuğunun kullanımının skor ve ESC 0-3 kullanımından farklı olarak majör kardiyak olayların daha az görüldüğü tespit edildi. ANAHTAR KELİMELER; Göğüs ağrısı, risk skorları, HEART, TIMI, GRACE, ESC 0-3, High-STEACS
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AİM: The relationship between the use of pathways (ESC 0-3 and High-STEACS) including high-sensitivity cardiac troponin testing (ESC 0-3 and High-STEACS) with 30-day MACE and clinical risk scores (TIMI, HEART, and GRACE) in patients who presented to the emergency department with chest pain and chest pain-related complaints and were discharged To investigate the power of addition to the ESC 0-3 and High-STEACS pathways in predicting patient MACEs. MATERIALS AND METHODS: Patients who applied to the Emergency Department of Health Sciences University Tepecik Training and Research Hospital between 1 July 2021 and 31 December 2021 with chest pain and chest pain-related complaints and received troponin test will constitute the study group. These patients identification numbers, name, age, gender, phone number of himself or his relative, complaints at the time of admission, types of chest pain and ECG findings, frequency of presence of anginal complaints in the last 24 hours, signs of heart failure, medical history, drugs used, and troponin and creatinine values, and The exit diagnosis in the emergency department outcome will be recorded in the data form by the emergency department physician who evaluated the patient. One month after the patient's discharge from the emergency room, the patient or his relatives will be called by phone and it will be questioned whether they have applied to the hospital with similar complaints within 1 month, the history of hospitalization after admission, whether they have been diagnosed with acute coronary syndrome, whether invasive intervention or operation has been performed. RESULTS: Between 01.07.2021 and 31.12.2021, 2813 patients applied, 2247 patients were included in the study, 566 patients were excluded from the study. Of the 2247 patients who applied with the suspicion of ACS, 80.9% (n:1819) were discharged from our clinic. The 30-day major cardiac events of these patients were evaluated. Major cardiac event occurred in 70 patients out of 1480 patients discharged with ESC 0-3 pathway. Major cardiac event occurred in 73 patients out of 1745 patients discharged with the High-STEACS pathway. It was seen that if the HEART, TIMI, GRACE and ESC 0-3 pathway were used together and only four of them were discharged as ix discharged, a major cardiac event could be detected in 10 patients (1.2%) (n=822). It was observed that if the HEART, TIMI, GRACE and High-STEACS pathway were used together and only four of them were discharged as discharged (n=755), a major cardiac event could be detected in 7 patients (0.9%). CONCLUSION: When comparing the use of one of the scores used only for AKS for the discharge decision and the 30-day major cardiac events that developed with the use of ESC 0-3 and one of the High-STEACS pathway, it was found that the use of the score and High-STEACS pathway, unlike the use of the score and ESC 0-3, had fewer major cardiac events. KEYWORDS; Chest pain, risk scores, HEART, TIMI, GRACE, ESC 0-3, High-STEACS