2007 Yılında Hastanemizde Tüberküloz Tanısıyla Yatırılarak Tedavi Edilen 1753 Hastanın Değerlendirmesi
Evaluation of 1753 Patients Treated with the Diagnosis of Tuberculosis in 2007 in Our Hospital
  1. Tez No: 536322
  2. Yazar: MEVLÜT KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN KUYUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastane'sinde 2007 yılı içinde TB tansısı ile yatırılan hastaların verilerinin değerlendirilmesi ile hastanemizin sürveyans çalışmasını yapmayı hedefledik. 2007 yılında 1788 TB hastası yatırılmıştır. Tekrar yatışlar çıkarıldıktan sonra 1753 hastanın özellikleri değerlendirildi. Hastaların n=1146 (%65.4)'ü erkek, n=607'si (%34.6)'sı kadındı. Erkek/Kadın oranı 1.8:1 ve her iki cinsiyette 15-24 yaş grubunda en yüksek olgu sayısı görüldü. Erkek hastalarda 65 yaşından sonra ikinci bir olgu hızı artışı gözlendi. Hastaların n=1255 (%71.6)'sı İstanbul'da yaşıyordu. Tüm olguların n=1422 (%81)'i akciğer TB bunların n=1088 (%76.5)'i de yeni olgu idi. n=331 hasta da (%18.9) akciğer dışı organ TB mevcuttu. Bu olguların n=285'inde (%86.1) plevra TB , n=34'ünde(%10.6)'sı lenfadenit TB'u saptandı. 1753 hastadan n=1119'unda (%63.8) yayma pozitifliği saptandı. Sadece akciğer TB'li hastalar değerlendirildiğinde yayma pozitiflik oranı (%78.7) saptandı. Kültürün tanıda (%8.7) ek katkı sağladığı görüldü. Çalışmamızda primer ve sekonder ilaç direnci en sık H'e karşı sırasıyla (%20.2 ve %34.7) bulundu. HR için primer direnç (%3.2) , sekonder direnç (%7) saptandı. Primer direnç oranı (%25.5) , sekonder direnç oranı (%41) , toplam (%29.5) olarak hesaplandı. Türkiye'deki tüm TB hastalarının yaklaşık %12'si hastanemizde yatırılarak tedavi edilmiştir. Akciğer TB'li olgularda yayma pozitiflik oranımız yüksektir. Çok ilaca dirençli (ÇİD) hastaların merkezimize sevk edilmesi nedeni ile ilaç direnci oranımız yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate the data of the patients who were hospitalized in Süreyyapaşa Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital in 2007 and we aimed to perform surveillance studies of our hospital. In 2007, 1788 TB patients were hospitalized. After the re-hospitalization, 1753 patients were evaluated. N = 1146 (65.4%) of the patients were male and n = 607 (34.6%) were female. The male / female ratio was 1.8: 1 and the highest cases were observed in the 15-24 age group in both sexes. N = 1255 (71.6%) of the patients were living in Istanbul. N = 1422 (81%) of all cases were lung TB and n = 1088 (76.5%) of them were new cases of lung TB. n = 331 (18.9%) patients had extrapulmonary organ TB. N = 285 (86.1%) of these cases had pleural TB and n = 34 (10.6%) had lymphadenitis TB. Of the 1753 patients, smear positivity was found in n = 1119 (63.8%). Smear positivity rate (78.7%) was determined only in patients with pulmonary TB. It was observed that the culture contributed to the diagnosis (8.7%). In our study, primary and secondary drug resistance was found to be the most frequent H, respectively (20.2% and 34.7%). Primary resistance (3.2%) and secondary resistance (7%) were found for HR. Primary resistance rate (25.5%), secondary resistance rate (41%), total (29.5%) was calculated. Approximately 12% of all TB patients have been treated in our hospital in Turkey. The prevalence of smear positivity is high in patients with pulmonary TB. The rate of drug resistance was found to be high because multidrug-resistant (MDR) patients were referred to our center.