Obezite hastalarında dürtüsellik, motivasyon ve ödül öğrenmenin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması
The comparison of impulsivity, motivation and reward learning in obesity patient with healthy controls
  1. Tez No: 536415
  2. Yazar: GÖKHAN BAHTİYAR
  3. Danışmanlar: UZMAN SERHAN IŞIKLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Obezitenin yaygınlığı tüm dünyada hızla artmaktadır. Fiziksel açıdan olduğu kadar ruhsal açıdan da pek çok sağlık sorununa yol açarak kişilerde yaşamı tehdit edebilecek sağlık sorunları oluşturmaktadır. Bu sebeple biyopsikososyal açıdan değerlendirilmelidir. Bu çalışmada, obezite tanılı hastalar ile sağlıklı kontroller arasında dürtüsellik, motivasyon ve ödül öğrenme düzeylerini karşılaştırmayı amaçladık. Bu çalışmada, obezite tanısı olan 30 hasta (n=30) ile ruhsal hastalık öyküsü olmayan 30 sağlıklı kontrol (n=30) arasında dürtüsellik, motivasyon ve ödül öğrenme düzeyleri BDÖ-11, DİS/DAS, EEfRT ve PRLT uygulanarak karşılaştırılmıştır. Ayrıca tüm grupta BKİ'deki artışın gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı fark saptanan verilerle korelasyonu incelenmiştir. Obezite tanılı hastaların BDÖ-11 motor dürtüsellik skorları sağlıklı kontrollere göre anlamlı yüksek, DİS/DAS davranışsal inhibisyon skorları anlamlı olarak düşük, PRLT'deki her bir bloktaki her bir bölüme ait ortalama deneme sayısı ve ortalama hata sayısı anlamlı yüksek, EEfRT'de düşük ödül olasılığında anlamlı olarak daha fazla zor görevi seçme eğiliminde olduğu, küçük ödül varlığında daha çok zor görev seçtiği, düşük ödül olasılığında tüm ödül miktarlarında anlamlı olarak daha fazla zor görevi seçtiği, ödül kazanma olasılığı orta olduğunda sadece küçük ödül miktarı varlığında anlamlı olarak daha fazla zor görevi seçtiği, yüksek ödül kazanma olasılığında küçük ödül miktarı varlığında anlamlı olarak daha fazla zor görevi seçtiği, yüksek ödül miktarı varlığında ise tersine kontrol grubunun obezite grubuna göre anlamlı olarak daha fazla zor görevi seçtiği bulundu. Tüm grupta BKİ ile PRLT'deki her bir bloktaki her bir bölüm için ortalama seçim sayısı ve ortalama hata sayısı, BDÖ-11'deki motor dürtüsellik ölçeği skorları arasında anlamlı pozitif bir korelasyon bulunmuşken DİS/DAS ölçeği davranışsal inhibisyon skorları ile ise anlamlı negatif bir korelasyon bulundu. Klinik çalışmalarda farklı sonuçlar bulunması ve az sayıda çalışma olması nedeniyle çalışmamızın literatüre katkı sağladığını düşünmekteyiz. Bu alanda mekanizmaların tam olarak aydınlatılması için geniş örneklemli çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The prevalence of obesity is increasing rapidly all over the world. It causes many health problems in terms of mental as well as physically and creates health problems that may be life threatening. Therefore, it should be evaluated biopsychosocially. In this study, we aimed to compare impulsivity, motivation and reward learning levels among obese patients and healthy controls. In this study, 30 patients (n=30) diagnosed with obesity and 30 healthy controls without any history of mental illness (n=30) were compared with BIS-11, DIS / DAS, EEfRT and PRLT. In addition, the correlation of the increase in BMI with the statistically significant difference between the groups was examined. BIS-11 motor impulsivity scores of the patients with obesity were significantly higher than those of healthy controls, and the DIS / DAS behavioral inhibition scores were significantly lower. In the obesity group, the mean number of trials and the mean number of errors for each section in each block during the PRLT task was significantly higher than the healthy controls. During EEfRT trials, in the presence of small reward, it was determined that obesity group chose a more difficult task than control group; obesity group tended to choose a more difficult task than the control group in the case of lower rewards; obesity group tended to choose significantly more difficult tasks when compared to the controls when the reward amount was small; when there was a low reward probability, obesity group tended to choose significantly more difficult task in all reward amounts; obesity group tended to choose significantly more difficult tasks in the presence of medium and small reward; obesity group tended to choose significantly more difficult tasks than the control group when there was a high reward probability and low reward; control group tended to choose significantly more difficult tasks than obesity group in the case of higher reward probability and higher reward amount. There was a significant positive correlation between BMI and the mean number of mean and the number of mean errors in each block in the PRLT task in each group, the motor impulsivity scale scores in BIS-11, whereas there was a significant negative correlation with the DIS/DAS scale behavioral inhibition scores. We believe that our study contributed to the literature because of the different results and the low number of studies in clinical studies. Large-scale studies are needed to fully elucidate the mechanisms in this area.