Adölesan annelerin sosyo-demografik özellikleri ve doğum sonuçlarının değerlendirilmesi
Sociodemographic specialities of the adolescent mothers and the evaluation of childbirth outcomes
  1. Tez No: 536419
  2. Yazar: FAZİLET GÖR USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDEN ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırma 17.05.2016-17.05.2017 tarihleri arasında T.C Sağlık Bakanlığı Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde doğum yapan, adölesan dönemdeki 207 anne ile yürütülmüştür. Araştırmada örneklem gelişi güzel örnekleme yöntemi ile belirtilen tarihte hastaneye doğum yapmak için başvuran ve araştırmaya katılmayı kabul eden tüm adölesan anneler (14-19 yaş) ile yürütülmüştür. Araştırma verilerinin toplanmasında“Anket Formu”kullanılmıştır. İstatistiksel değerlendirmede, tanımlayıcı istatistikler (Ortalama, Standart Sapma, Medyan, Frekans, Oran, Minimum, Maksimum) ve X2 testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in an analytical cross-sectional fashion to assess the socio-demographic characteristics and birth outcomes of adolescent mothers. The study was carried out with 207 mothers in the adolescence period, who gave birth in T.C Ministry of Health Aydin Gynecology and Pediatrics Hospital between 17.05.2016 and 17.05.2017. The study sample was conducted with all adolescent mothers (aged 14-19 years) who applied to give birth to the hospital on the date specified by the sampling method and were accepted to participate in the survey.“Survey Form”was used in the collection of research data. Descriptive statistics (Mean, Standard Deviation, Median, Frequency, Rate, Minimum, Maximum) and X2 test will be used for statistical evaluation.