Fasya iliaka kompartman bloğu için en uygun lokal anestezik volümü: Üç farklı volümün karşılaştırılması
Resourche of optimal local anesthetic volume for fascia iliaca compartment block (FİCB): Three different volumes
  1. Tez No: 536441
  2. Yazar: HAZAN DAĞLI ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASIM ESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ: Fasya iliaka kompartman bloğu (FİKB) alt ekstremite cerrahilerinde postoperetif ağrıyı azaltmak için son dönemde sıkça tercih edilen bir analjezi yöntemidir. Çalışmamız da total kalça artroplastisi planlanan hastalarda postoperatif analjezi amacıyla uygulanan FİKB' de volümün etkisini araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya etik kurulu onayı alındıktan sonra, total kalça artroplastisi planlanan ASA I-II-III 18-85 yaş arası 45 hasta dahil edildi. Bütün hastalara genel anestezi uygulandı ve inhalasyon anestezisi ile idame sağlandı. Hastalar kapalı zarf çekme yöntemi ile üç gruba ayrıldı. Grup 1' e 30 ml, grup 2' ye 40 ml ve grup 3' e 50 ml volüm içinde LA solusyonu hazırlandı. Operasyon bitiminde supin pozisyonda USG eşliğinde suprainguinal yaklaşımla FİKB uygulandı. Derlenme odasında hastalara tramadollü iv-HKA cihazı bağlandı. Derlenme odasında VAS≤5 oluncaya kadar hastalar takip edildi gereken hastalara ek analjezik yapıldı. Hastaların derlenme odası giriş, 1., 6., 12., 18., 24. saat VAS, tramadol tüketimi ve memnuniyet anket değerleri kayıt altına alındı. BULGULAR: Çalışmamız yaşları 18 ile 85 arasında değişen, 10' u (%22,2) erkek ve 35' i (%77,8) kadın olmak üzere toplam 45 olgu üzerinde yapılmıştır. Olguların yaş ortalaması 60.7±11.30 yıldır. Olgular 15'er kişilik üç grup altında incelenmiştir. Gruplara göre olguların yaş, kilo, boy, VKİ ve cinsiyet dağılımları ile anestezi süresi ve cerrahi süre ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p>0.05). Grup 2 deki olguların 1. saat, 6. Saat, 12. saat, 18. saat ve 24.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Fascia iliaca compartment block (FICB) is a recently preferred block to reduce postoperative pain in lower extremity surgeries. In our study, we aimed to find the most effective pain-reducing volume of FICB with USG in patients with total hip arthroplasty. MATERIALS AND METHODS: After the approval of the ethics committee, 45 ASA I-II-III patients with total hip arthroplasty were included in the study. All patients underwent general anesthesia and were maintained with inhalation anesthesia. The patients were divided into three groups with closed envelope extraction method. LA solution was prepared in 30 ml in Group 1, 40 ml in Group 2 and 50 ml in Group 3. FICB was performed with suprainguinal approach with USG in supine position at the end of the operation. In the recovery room, tramadoll iv-PCA device was connected to the patients. VAS≤5 until the recovery room, patients were made to patients requiring additional analgesics were followed. The compilation of input patient rooms, 1, 6, 12, 18, 24 hours VAS, satisfaction surveys and tramadol consumption values were recorded. RESULTS: Our study was carried out on a total of 45 patients, ranging from 18 to 85 years, 10 (22.2%) males and 35 (77.8%) females. The mean age of the patients was 60.7 ± 11.30 years. Cases were examined under three groups of 15 persons. There was no statistically significant difference between age, weight, height, BMI and gender distributions and duration of anesthesia and mean duration of surgery according to the groups (p> 0.05). VAS values, total tramadol consumption levels, bolus numbers, and bolus numbers of the patients in Group 2 at the 1., 6., 12., 18. and 24.