Oyun Teorisi
Game Theory
  1. Tez No: 536443
  2. Yazar: SENEM ALTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL AKBAYGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Matematik, Economics, Mathematics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Banka Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Para ve Banka Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Oyun Teorisi, kişilerin, şirketlerin veya devletlerin, genel anlamda tarafların karşılıklı çatışma ve rekabet durumlarım analiz etmeye çalışan matematiksel bir yaklaşımdır. Özellikle ekonomi alanında böyle çıkar çatışmaları sıkça görüldüğünden, ekonomik faaliyetlere ilişkin en iyi kararın verilmesinde Oyun Teorisi büyük bir rol üstlenmiştir. Teorinin amacı, herhangi bir çatışma durumunda veya ekonomik rekabet sorunlarında, rekabet kuralları bilindiği halde, rakiplerin davranışları bilinmeksizin bir veya birçok optimum kararlar almada rasyonel hareket yollarını incelemek ve bulmaktır. Rekabet, iktisadi hayatın temel özelliklerinden biridir. İşletmelerin piyasada başarılı olmasında, faaliyetlerini rakiplerinin davranışlarına göre düzenlemesi ve rakipleri karşısında kendisine maksimum getiriyi sağlayacak bir strateji saptaması gerekmektedir. Bu bağlamıyla, Oyun Teorisi, rekabet ikilemlerini çözmede ve yeni stratejiler geliştirmede kullanılarak işletmelere yol gösteren önemli bir matematiksel modeldir.
Özet (Çeviri)
Game Theory is a mathematical approach that tries to analyze the mutual conflict and competitiveness of individuals, companies or states, in general. As such conflicts of interest are often seen in the field of economics, Game Theory has played a major role in making the best decision regarding economic activities. The aim of the theory is to examine and find rational means of action in making one or many optimum decisions without knowing the behavior of competitors, in the event of any conflict or economic competition problems, when the rules of competition are known. Competition is one of the basic characteristics of economic life. Businesses need to be successful in the market, organize their activities according to their competitors' behavior and establish a strategy that will provide maximum return to their competitors. In this context, Game Theory is an important mathematical model that guides businesses in solving competitive dilemmas and developing new strategies.