Peyzaj geleneğinin gelişimi
Development of the landscape tradition
  1. Tez No: 536490
  2. Yazar: UMUT GERMEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. NEŞ'E ERDOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
PEYZAJ HAKKINDA“Peyzaj”terimi, doğal manzaranın konu olduğu veya en azından figürlerin üzerinde eylemde bulunduğu doğayı anlatan bir resimsel temsil türü anlamına gelir. Birçok uygarlıkta peyzaj resmi, doğayı betimlemede (Gotik ve Rönesans sanatında olduğu gibi) büyük bir birikim elde edildiğinde bile değişmez şekilde (örneğin, eski Yunanistan'da ve ortaçağ döneminde) ikincil bir sanat biçimi olmuştur. 17. yüzyıldan başlayarak Batı sanatında, peyzaj resiminde gelişim sağlanmış ve bağımsız bir tür olarak resim sanatında yer edinmiştir. Öte yandan, Avrupa dışında, özellikle Çin'de, peyzaj sanatı saygın ve özerk bir sanatsal ifade biçimi olarak gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
ABOUT THE LANDSCAPE The term“landscape”refers to that type of pictorial representation in which natural scenery is the subject or at least prevails over the action of the figures. In many civilizations landscape was a subordinate art form (e.g., in ancient Greece and during the medieval period) retaining this position even when great proficiency had been achieved in the depiction of nature (as in. late Gothic and Renaissance art). In Western art from the 17th century on, landscape gained a place as an independent form of pictorial art, even though initially it was considered inferior to figure painting. Outside Europe on the other hand, especially in China, landscape art has long flourished as a respected and autonomous form of artistic expression.