Prefabrike beton taşıyıcı sistemlerde birleşim noktalarının deprem etkisine göre analizi
Analysis of joints in concrete prefabricated systems with respect to the effects of earthquake
- Tez No: 536491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İMER SUNGUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada prefabrike beton taşıyıcı sistemlerde birleşim noktalarının deprem etkisine göre analiz çalışması yapılmıştır. Bu çalışma için yapılan araştırmada deprem olgusu ve binalarda depreme dayanıklılık ilkeleri incelenmiştir. İlk bölümde konunun tanımı yapılarak, Türkiye açısından depremin önemi açıklanmıştır. Bu bölümde, deprem hareketinin özellikleri ve depremi tanımlayan parametreler incelenerek, deprem yer hareketinin zemin özelliklerine bağlı etkileri açıklanmıştır. Sağlam zemin, esnek yapı, hafif yapı, söndürmeli yapı özellikleri açıklanarak, dayanıklılık ilkeleri tanımlanmıştır. İkinci bölümde prefabrike beton taşıyıcı sistemlerde birleşim noktalarının deprem etkisine göre analizi yapılmıştır. Prefabrike beton taşıyıcı sistemler açıklanarak her sistem için sistem bileşenlerinin bağlantı biçimleri deprem açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde genel bir irdeleme yapılarak, depremin yapılar üzerindeki etkileri azaltıcı önlemler değerlendirilmiştir. Deprem yer hareketinden doğan hasarları etkileyen faktörler zemin özellikleri ve yapı özellikleridir. Yapının rijit veya mafsallı olarak tasarlanmasında üzerinde bulunduğu zemin özellikleri etkilidir. Rijit yapılar, sönüm etkisi fazla olan, hâkim periyotları büyük zeminlerde daha az zarara uğrayacaktır. Kısa periyotlu sert zeminler için ise uzun periyotlu yapılar uygundur. Prefabrike beton taşıyıcı sistem bileşenlerinin birbirleriyle olan birleşimleri yatay kuvvet etkisinde hasar görmeyecek biçimde oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis joints in concrete prefabricated systems are analyzed with respect to the effects of earthquake. Also earthquake and principles of seismic resistance of buildings are studied in this thesis. In the first section, the importance of the subject for Turkey is pointed. Parameters which are identified of earthquake and earthquake movement specifications are analyzed and explained effect earthquake depending soil specifications. Rigid ground, flexible structure, lightweight structures are explained and durability principles are defined. In the second section, joints in concrete prefabricated systems are analyzed with respect to the effects of earthquake. Precast reinforced concrete constructions are explained and design principles of the joints are mentioned by defining their structural characteristics and properties. In the conclusion part, the measures to reduce the effects of the earthquake on the structures are evaluated. The main factors affecting the damages caused by earthquakes are the characteristics of the building and of the ground. A rigid structure with rigid joints should be erected on ground having long period. Structure with long period and pin-joints should be located on hard ground with short period. Capacity of the structure to absorb the earthquake energy helps the building to be less damaged by the earthquake. Vertical and horizontal joints should be strong enough to resist lateral forces created by the earthquake.