Bazal hücreli karsinoma ile kıl follikülünden köken alan benign deri eki tümörlerinin ayırıcı tanısında immünhistokimyasal markerlardan olan cd34 ve cd10'un boyanma paternlerinin karşılaştırılması
Comparision of staining patterns of immunhistochemical markers, cd34 and cd 10, for the differential diagnosis of basal cell carcinoma and benign tumors of cutaneous appendages originating from hair follicles
  1. Tez No: 536571
  2. Yazar: DEMET ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Genel Cerrahi, Patoloji, Dermatology, General Surgery, Pathology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Deri kanserlerinin ortalama %70'ini oluşturan bazal hücreli karsinomanın (BHK) insidansı, etiyolojisindeki önemli faktörlerden biri olan ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinin son yıllarda artmasıyla giderek artmaktadır. Kıl follikülünden köken alan benign deri eki tümörleri BHK göre daha nadir görülürler.Ancak bazı olgularda bu iki tümör grubunu klinik ve histopatolojik olarak ayırmak klinisyenler ve patologlar için zordur. Bu iki tümör grubunu ayırmak klinik için çok önemlidir. Çünkü kıl follikülünden köken alan benign deri eki tümörleri , shave biopsi veya eksizyonla küratif olarak tedavi edilebilir. Ancak BHK ,düşük malign potansiyelli tümördür.Rekürrens ve lokal agresiv gelişim gösterebilir.Nadir de olsa metastaz yapar.Bu nedenle tam eksizyon ve takip gerektirir.Özellikle patologlar için küçük ve yüzeysel biopsi örneklerinde tanı vermeğe çalışmak oldukça sıkıntılıdır. Bu sebeple yıllar boyu pek çok immünhistokimyasal çalışma yapılmıştır. Biz de bu çalışmada S.B. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Bölümünde 2004-2008 tarihleri arasında trikoepitelyoma, trikoblastoma , trikoadenoma, trikofolliküloma tanısı almış toplam 30 olgu ile 2008 yılında bazal hücreli karsinoma tanısı almış 30 olguyu yeniden incelendik. İmmünhistokimyasal marker olarak CD34 ve CD10'unu kullandık. İki tümör grubunda boyanma paternlerini karşılaştırdık.Ayrıca yaş , cinsiyet , lokalizasyon , ülser, pigmentasyon, ,inflamasyon, kistik oluşum gibi histopatolojik özellikler gruplar arası ve subgruplar içinde incelendi. KFKT'ler CD34 ile BHK'dan istatiksel olarak anlamlı olarak daha kuvvetli ,farklı lokalizasyonda boyandı.KFKT'lerde CD34 belirgin olarak tümör adalarının hemen bitişiğinde boyanırken , BHK'da belirli bir zondan sonra stromal boyanma tesbit ettik. CD10 ile KFKT'ler ve BHK'nın ikisi de stromal , periferal, santral boyandı.Ancak KFKT'lerin stromal boyanma oranı ve yoğunluğu istatiksel olarak BHK'dan anlamlı bulundu.Bunun tersine BHK 'da periferal tümör hücreleri daha fazla oranda boyandı ve sonuç anlamlı bulundu.Santral boyanma özellikleri anlamlı değildi.Ayrıca subtipler arasında CD34 ve CD10 arasında boyanma farklılıkları istatiksel olarak anlamlı değildi. Biz 2 tümör grubunda yaş , cinsiyet, ülser , pigment, inflamasyon, kist oluşumlarını inceledik ve sadece inflamasyon oranları istatiksel olarak BHK lehine sonuçlandı.Sayısal olarak BHK 'da ülser,pigment KFKT'lere göre daha fazla bulundu.Subtipler incelendiğinde sadece KFKT'lerde ülser gelişimi yönünden TE ve TB , TF ve TA'dan istatiksel olarak anlamlı sonuçlandı. Bu çalışmada CD34' ün stromal boyanma farklılığı ve yoğunluğu 2 tümör grubunun stromal özelliklerinden kaynaklanabilir.CD10 'nun boyanma özellikleri bu tümör gruplarının folliküler diferansiasyon gösterdiğini gösterir ve host reaksiyonu , stromal farklılıklar , tümör gelişim farklılıklarından dolayı da KFK'ler stromal daha yoğun boyanırken BHK hücreleri CD10 ile periferal boyanmıştır.Sonuçta biz bu çalışma ile CD34 ve CD10'nun BHK ve KFKT için ayırıcı tanıda yardımcı olabilecekleri sonucuna ulaştık.
Özet (Çeviri)
The incidence of basal cell carcinoma (BCC), which constitutes an average of 70% of skin cancers, has been increasing in recent years as the harmful effects of ultraviolet rays, one of the important factors in their etiology, have increased. Benign tumors of cutaneous appendages originating from the hair follicle (BTCOHF) are less common than BCC. However, in some cases, it is difficult for clinicians and pathologists to separate these two tumor groups clinically and histopathologically. Separating these two tumor groups is very important for the clinic. Because BTCOHF can be cured curally by shave biopsy or excision. However, BCC is a malignant tumor with low malignant potential. It may cause local aggressive development. It rarely metastasizes. Therefore, it requires complete excision and follow-up. For this reason, many immunohistochemical studies have been done for many years. In this study, a sum of 30 cases diagnosed as trichoepithelioma (TE), tricoblastoma (TB), tricoadenoma (TA), tricofolliculoma (TF) between 2004-2008 and 30 cases with basal cell carcinoma in 2008 were re-evaluated at the Department of Pathology, Ankara Education and Research Hospital in. We used CD34 and CD10 as immunohistochemical markers. We compared the staining patterns in two tumor groups. In addition, histopathological features such as age, gender, localization, ulcers, pigmentation, inflammation, cystic formation were examined among the groups and subgroups. BTCOHF were stained with a significantly stronger, different localization from BCC with CD34. CD10 and BTCOHF and BCC were both stromal, peripheral, and centrally stained. However, the stromal staining ratio and intensity of BTCOHF were statistically significant compared to BCC. On the contrary, peripheral tumor cells were more stained in BCC and the result was significant. The differences in staining between CD34 and CD10 among subtypes were not statistically significant. We examined age, sex, ulcers, pigment, inflammation, cyst formation in 2 tumor groups and only inflammation rates resulted statistically in favor of BCC. Ulcer was significantly higher in BCC than pigment BTCOHF. In terms of development, TE and TB, TF and TA were statistically significant. In the present study, stromal staining difference and density of CD34 can be derived from the stromal characteristics of two tumor groups. We conclude that CD34 and CD10 can be helpful in the differential diagnosis of BCC and BTCOHF.