Üniversite öğrencisi kadın futbolcuların toplumsal cinsiyet algıları ile sporcu öz yeterlilik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The analysis of the relationship between social gender perceptions and athlete self-sufficiency perceptions of the university student female footballers
  1. Tez No: 536690
  2. Yazar: GÜLŞAH ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ GÜREŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırma sürecinde kadın futbolcuların toplumsal cinsiyet algıları ile sporcu öz yeterlilik algıları arasında ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Ayrıca toplumsal cinsiyet algıları ile sporcu öz yeterlilik düzeylerinin yaşa, sınıfa, kardeş sayısına, spor deneyimine, mücadele edilen lige, millilik durumuna, yaşanılan bölgeye, en uzun yaşanılan yere, annenin çalışma durumuna, annenin eğitim durumuna ve ekonomik duruma göre değişip değişmediğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye Futbol Federasyonunun verilerine göre 1785 kadın futbolcu oluşturmuştur. G.Power 3.10 programı ile etki gücü orta düzey; gelir durumu, lig, en uzun yaşanılan yer için en az 159 kişinin çalışmaya dahil edilmesi planlanmıştır. %10 kayıp veri olasılığı eklendiğinde 176 kişi araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında 11 sorudan oluşan Kişisel Bilgi Formu; 25 sorudan oluşan Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği ile 10 sorudan oluşan Öz-Yeterlilik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın verilerinin analizi, SPSS (Statististical Package For Social Sciences) 22.00 paket programında yapılmıştır. Verilerin analizinde ikili karşılaştırmalarda parametrik testlerden T-Testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), post-hoc testlerden LSD, ilişkiyi belirlemek için ise Pearson Korelasyon analizi istatistiki teknikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research process, it has been investigated whether there is a relationship between social gender perceptions and athlete self-sufficiency perceptions of female footballers. In addition, it was aimed to examine whether social gender perceptions and athlete self-sufficiency levels change according to age, grade, number of siblings, sports experience, league of struggle, national status of athletes, living area, place where people live the longest, mother's employment status, mother's education status and economic condition. According to the data of the Turkish Football Federation, the universe of the study consists of 1785 female footballers. Influence of the study is moderate with G. Power 3.10 program; for income statue, league, place where people live the longest, at least 159 people are planned to be included in the study. When the probability of 10% data loss is added, 176 people were included in the research. The data collection instruments for the study were Personal Information Form consisting of 11 questions, Social Gender Perception Scale consisting of 25 questions and Self-Sufficiency Scale consisting of 10 questions. The data gathered for the study were analyzed using SPSS (Statistical Package For Social Sciences) 22.00 Software Package. In the analysis of the datas, T-test, one-way ANOVA analysis were used as a parametric test for pairwise comparisons, LSD was used as a post-hoc test and pearson's correlation analysis statistical techniques were used to determine the relationship.