Minimal invaziv rezin infiltrasyon (ICON-DMG) yönteminin klinik estetik başarısının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical esthetic success of minimally invasive resin infiltration (icon®-DMG) method
- Tez No: 536701
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR BAĞLAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı; ön grup daimi dişlerin vestibül yüzeylerinde görülen gelişimsel mine opasitelerinin, beyaz nokta ve florozis lezyonlarının tedavisinde, son yıllarda kullanılmaya başlanan rezin infiltrasyon sisteminin (ICONDMG,Hamburg,Almanya) klinik olarak etkinliğinin bir yıl süre ile değerlendirilmesidir. Çalışmaya 14-40 yaş arasında 32 hastanın 137 adet beyaz leke lezyonlu ve aynı hastalarda bulunan 137 adet sağlam diş olmak üzere toplam 274 adet daimi diş dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen toplam 137 adet beyaz leke lezyonlu daimi ön dişe, Icon® uygulanmıştır. Kontrol grubu olarak belirlenen aynı hastanın sağlam dişlerine ise herhangi bir işlem uygulanmamıştır. Lezyonlar materyaller uygulanmadan önce, uygulandıktan hemen sonra, 3, 6 ve 12 ay sonra değerlendirilmiştir. Materyalin, beyaz leke lezyonlarını maskelemedeki başarısı ICDAS II, TFI ve görsel maskeleme için verilen skorlar ile; lezyonların renginde meydana gelen değişim ise VITA EasyShade Advance® spektrofotometre cihazı kullanılarak CIE Lab renk sistemine göre değerlendirilmiştir. Lezyonlar ayrıca lazer floresans cihazı DIAGNOdent Pen ile de değerlendirilmiştir. Nicel (kantitatif) verilerin karşılaştırılmasında öncelikle Kolmogorov-Smirnov testi yapılarak verilerin normal dağılıma uygun olmadığı görülmüş ve parametrik koşullar sağlanmadığı için parametrik olmayan testler yapılmıştır. İki gruplu karşılaştırmalarda Mann-Whitney U testi, 3 ve daha fazla grubun karşılaştırılmasında Kruskal Wallis H testi, zamana göre değişimlere bakmak amacıyla da Wilcoxon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the clinical efficacy of resin infiltration system (ICON-DMG, Hamburg, Germany), which has been used in the treatment of developmental enamel opacities, white spot and fluorosis lesions on the vestibule surfaces of the anterior teeth. A total of 274 permanent teeth were included in the study, 137 white spot lesions as a treatment group and 137 sound teeth as a control group of 32 patiens. The patients were between the ages of 14-40 years. A total of 137 white spot lesions were treated with Icon®. No treatment procedure was performed on the sound teeth of the same patient in the control group. The lesions were evaluated at baseline, immediately after application of Icon®, 3, 6 and 12 months. The success of the material in masking the white spot lesions evaluated with ICDAS II, TFI and visual masking scores; the changes in the color of the lesions were evaluated according to the CIELab color system using the VITA EasyShade Advance® spectrophotometer. The lesions were also evaluated with the laser fluorescence device DIAGNOdent Pen. In the comparison of quantitative data, Kolmogorov-Smirnov test was performed and it was seen that the data were not suitable for normal distribution. Since parametric conditions were not provide, non-parametric tests were performed. The MannWhitney U test was used for the comparison of two groups, Kruskal Wallis H test was used for comparison of 3 and more groups, and the Wilcoxon test was performed to determine the time dependent discoloration.