Allahın fiillerinde gaiyyet (teleoloji)
Teleology in the verbs of Allah
  1. Tez No: 536758
  2. Yazar: MUSTAFA ALTUNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ALİ DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez, teolojik ve felsefi açıdan Tanrı'nın varlığını kanıtlayan gayeliliğin O'nun fiillerinde var olup olmadığını, varsa insan ve toplum hayatına ne gibi yansımaları olabileceğini ele almaktadır. Tezin amacı, salt irade ve mutlak kudrete dayalı Eş'ari kültürünün sonuçlarını ve bugün Müslüman dünyanın içinde bulunduğu gerikalmışlık, ahlak ve vicdan sorunlarından yeni bir kelami paradigma ile nasıl kurtulabileceğini göstermektir. Giriş bölümünde kavramsal çerçeve sunulmuş, birinci bölümde genel bir değerlendirme ile birlikte temel görüşler serdedilmiştir. Tasarımcının evreni ince bir şekilde ayarlayıp ayarlamadığı irdelenmiş insan hayatı için de evrendeki dengeye benzer bir ince ayarın gerekliliği belirtilmişitir. Sonuç olarak, insanın özgürleşmesi gerektiği ancak bunun din merkezli bir yeniden inşa çabasının ürünü olabileceği, zira insanın gaiyyet bağlamında yeryüzünde anlamlı bir duruşla gelebileceği nihai gayenin din gerçeği olduğu anlatılmıştır. Allah, istediği her şeyi yapabilir. Fakat bu irade kendi kanunlarına bağlıdır. Yani O'nun iradesi rasyonel bir iradedir. Şayet kudret herhangi bir kanuna bağlı olmadan iş görmek yahut kendi kanununu ihlal etmek anlamında kullanılacaksa, İslam böyle bir kudret anlayışını reddeder.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the existence of God's existence in the theological and philosophical aspects of his actions, and his reflections on human and social life, if any. The aim of the thesis is to show how the results of the Ashkari culture based on pure will and absolute power and how to get rid of the backwardness, morality and conscience problems of the Muslim world through a new paradigm of morality. In the introduction, the conceptual framework is presented, and in the first section, basic views are presented together with a general evaluation. Whether the designer has fine tuned the universe or not, the necessity of a fine-tuning of the universe in terms of the balance of human life. As a result, it is explained that man should be emancipated but this can be the product of a religiously-centered rebuilding effort, because it is the truth of the ultimate goal that man can come with a meaningful stance on earth in the context of gaiyyet. Allah can do whatever He wants. But this will depends on its own laws. So His will is a rational will. If power is to be used to see work without violating any law or to violate its own law, Islam rejects such an understanding of power.