Yardımcı üreme teknikleri ile oluşan çoğul gebeliklerin değerlendirilmesi ve postnatal maliyet analizi
An assessment and postnatal cost analysis of multiple pregnancies after assisted reproductive techniques
- Tez No: 536760
- Danışmanlar: PROF. HÜSNÜ FAHRİ OVALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Çalışmamızda yardımcı üreme teknikleriyle oluşan çoğul gebeliklerden dünyaya gelen yenidoğanları değerlendirmeyi ve yenidoğan yoğun bakım ünitesine enterne edilen bebeklerin postnatal maliyet analizini yapmayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Yardımcı üreme teknikleriyle oluşan çoğul gebeliklerden doğan ve hastanemizde takip edilen 123 bebek çalışmamıza dahil edildi. Bulgular: Bebekler yenidoğan yoğun bakım ünitesine enterne edilenler ve edilmeyenler olarak ayrıldığında ikiz ve üçüz dağılımlarında ve bebek cinsiyeti dağılımlarında istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi (p=0,056; p=0,77). Enterne olanlarda gestasyonel yaş ortalaması, doğum ağırlığı, boy ve baş çevresi ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu (p=0,0001). Enterne olan ve olmayanlar için yapılan infertilite tedavileri arasında anlamlı fark izlenmedi (p=0,036). Enterne olanların takip ve tedavi maliyeti 114.000,0 (min. 248, maks. 229.375,0) TL olarak hesaplandı. Tartışma ve Sonuç: Yardımcı üreme teknikleriyle oluşan çoğul gebeliklerde prematürite ve düşük doğum ağırlığı göz ardı edilmeyecek risk faktörleridir ve buna bağlı olarak neonatal mortalite ve morbidite önemli derecede artmaktadır. Bu durumu önlemek için elektif tek embriyo transferi daha doğru bir yaklaşım gibi görünmektedir
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to assess newborns from multiple pregnancies after assisted reproductive techniques and to perform a postnatal cost analysis for those who were interned in the neonatal intensive care unit (NICU). Materials and Methods: A total of 123 newborns from multiple pregnancies after assisted reproductive techniques who were followed up in our hospital were included. Results: There was no statistically significant difference in twin and triplet distributions and infant gender distributions when the newborns were divided into those who were interned in NICU and those who were not (p=0.056; p=0.77). Mean gestational age, birth weight, height, and head circumference were found statistically significantly lower for those who were interned (p=0.0001). There was no significant difference between the infertility treatments performed for the NICU-interned and non-NICU-interned groups (p=0.036). The cost of treatment for those who were followed up in NICU was calculated to be 114,000.00 (min. 248, max. 229,375.0) TL. Discussion and Conclusion: In multiple pregnancies after assisted reproductive techniques, prematurity and low birth weight are risk factors that cannot be neglected, leading to significantly increased neonatal mortality and morbidity. Elective single embryo transfer appears to be a more appropriate approach for preventing these outcomes.