Kentsel dönüşüm hukukunda riskli yapı tespiti
Determination of risky building in urban transformation law
- Tez No: 740492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH VARDAR HAMAMCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
İnsanlık tarihi boyunca kentler, farklı kültürde insanların bir araya gelerek medeniyet kurduğu, medeniyetlerin kurulması ile gelişen ortak yaşam alanı olmuşlardır. Zamanla ilk günkü görünümlerinden uzaklaşarak can ve mal güvenliği açısından tehlike arz etmeye başlayan kentlerin yeniden yapılanma sürecine girmesi zaruri hale gelmiştir. Kentli sakinlerin hasarlarını en aza indirecek, kentlerin özellikleri ve şartları göz önünde bulundurularak hazırlanacak planlamalar ile kentsel yenilemeyi sağlayıcı tedbirleri alınmalı ve güvenli konut projeleri oluşturulmalıdır. Bu ihtiyaçların karşılanması için 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun 2012 yılında yürürlüğe girmiştir. Daha evvel gecekondulaşma faaliyetleri üzerine gidilerek hazırlanan yasal düzenlemelerin yerini alan 6306 sayılı Kanun ile bir nebze olsun kentsel dönüşüm çalışmaları yasal zemine oturtulmaya çalışılmıştır. 6306 sayılı Kanun ile düzenlenen riskli yapılar tespitine ilişkin hükümler genel hukuk kurallarının istinası niteliği göstermektedir. Bu çalışmada, genel hukuk kurallarına göre istisnai sayılabilecek hükümler içeren Kanun hükümleri karşılaştırılmalı olarak ele alınmış; 6306 sayılı Kanunda düzenlenen riskli yapıların tespiti, riskli yapı tespitinin mülkiyet çeşitleri üzerindeki etkisi ve yeniden değerlendirme süreci incelenerek, riskli yapı tespit süreci açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cities have been a common living space where people from different cultures came together to establish civilizations and are developed with the establishment of civilizations throughout the history of mankind. It has became necessary for the cities, which started to move away from their appearance of the first day and started pose a danger in terms of life and property safety, to enter the restructuring process in time. Measures that will ensure urban renewal should be taken, and safe housing projects should be created, with plans aiming to minimize the damages of urban residents, taking into account the characteristics and conditions of the cities. Law Nr. 6306 on the Transformation of Areas Under Disaster Risk has entered into force in 2012 in order to cover these requirements. Urban transformation activities were tried to be structured on a legal basis to some extent under the Law Nr. 6306, which replaced the legal regulations prepared focusing on squatting activities before. The provisions regarding the determination of risky structures regulated under the Law Nr. 6306 are in the nature of an exception to the general legal rules. In this study, the provisions that can be considered exceptional according to the general law rules are discussed in comparison with the general provisions and the determination of risky structures regulated under the Law Nr. 6306, the effect of risky structure determination on property types and the re-evaluation process are examined and thus the risky structure determination process is tried to be explained.