Iridium catalyzed dehydrogenation and hydrogen transfer reactions
İridyum katalizli dehidrojenasyon ve hidrojen transfer tepkimeleri
  1. Tez No: 536801
  2. Yazar: BURCU ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÜLCEMAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında, ilgili imidazolyum tuzlarından (L1-6) çıkılarak, tepkime içerisinde oluşturulan Ag–NHC ara komplekslerinin transmetalasyonu ile bir seri Ir–NHC kompleksi (C1-6) kompleksi sentezlendi. Sentezlenen [IrCl(COD)(NHC)] genel yapısındaki bu komplekslerin yapı karakterizasyonları NMR, HRMS ve elementel analiz teknikleri kullanılarak gerçekleştirildi. Daha sonra seçilen Ir–NHC komplekslerinin dehidrojenatif kinolin sentezi tepkimelerindeki katalitik aktiviteleri düşük oranda katalizör ve düşük oranda baz varlığında incelendi. Sonuç olarak bu katalitik sistem 2-aminobenzil alkol ve ketonlardan sübstitüye kinolin sentezi tepkimelerinde literatürde şimdiye kadar bilinen en yüksek çevrim sayısı ile (TON = 9.500) aktivite gösterdiği bulundu ve 10 farklı kinolin türevinin bu katalitik sistemle sentezi gerçekleştirildi. İridyum komplekslerinin sentezi için kullanılan genel yöntemin şematik gösterimi aşağıda verilmiştir: Kinolin sentezi için kullanılan genel yöntemin şematik gösterimi aşağıda verilmiştir:
Özet (Çeviri)
In this thesis, a set of Ir–NHC complexes (C1-6) were synthesized starting from imidazolium salts (L1-6), via transmetalation from the Ag–NHC intermediates formed in situ. These [IrCl(COD)(NHC)] type complexes were characterized by using NMR, HRMS and elemental analysis. Then the catalytic activities of selected iridium catalysts having an NHC ligand in the dehydrogenative quinoline synthesis in the presence of low amount of catalyst and strong base were investigated. As a result, this catalytic system resulted with the highest TONs (up to 9.500) for the reaction 2-aminobenzyl alcohol with ketones to give substituted quinolines for ten different examples. General method, illustrated below, used for synthesis of iridium complexes: General method, illustrated below, used for quinoline synthesis: