Iridium catalyzed β-alkylation of secondary alcohols with primary alcohols
Sekonder alkollerin primer alkollerle iridyum katalizli β-alkilasyonu
- Tez No: 536797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA GÜLCEMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez çalışmasında iridyum katalizörleriyle sekonder alkollerin primer alkollerle düşük miktarda katalizör ve kuvvetli baz varlığında β–alkilasyonu ile sübstitüye alkoller ve ketonların seçimli şekilde elde edilmesi amaçlandı. Ir-NHC komplekslerin çeşitli sekonder alkollerlerin, primer alkollerle olan alkilasyon tepkimelerindeki katalitik aktiviteleri incelendi. İlgili komplekslerin etkili bir şekilde alkilasyon reaksiyonlarını katalize ettiği ve test edilen kompleksler arasında C6'nın en yüksek aktiviteyi sergilediği gözlemlendi. Katalitik denemeler 18 farklı substratla yapılmış ve β-alkillenmiş alkollerde 940.000 TON değerlerine ve aynı zamanda α-alkillenmiş ketonlarda 98 h-1 TOF değerlerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study we are aiming to synthesize substituted alcohols and ketones selectively by using iridium catalyzed alkylation alcohols along with low amount of catalyst and strong base. The catalytic activities of the Ir-NHC complexes were investigated in the alkylation reactions of numbers of secondary and primary alcohols. It has been observed that this complex catalyze alkylation reactions effectively, within the complexes tested, complex C6 has the best activity. Catalytic experiments were carried out for 18 substrates for each reaction and achieved TON values up to 940.000 in β-alkylated alcohols and at the same time achieved TOF values up to 98 h-1 in α-alkylated ketones.