Kur'ân-ı Kerîm'de iman konularının birliği
- Tez No: 536960
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu tezde,“Kur'ân-ı Kerîm'de İman Konularının Birliği”konusu ele alınmıştır. İman lafzının delalet ettiği mânalar, iman mânasıyla irtibatlı olan kavramlar ve iman esasları, âyetlerden hareketle incelenmiştir. Kur'ân-ı Kerîm'de iman erkânı, bazen topluca bazen de ikili olarak; Allah'a ve âhirete, Allah'a ve Resulüne, Allah'a ve âyetlerine, kitaplara ve peygamberlere iman gibi birlikte zikredilmektedir. Bu şekilde zikredilen iman rükünlerinin birbirleriyle birliktelikleri tespit edilmiştir. Birlikte zikredilen iman konuları, pek çok âyette yer aldığından birbirinden ayrılmaz bir bütün oluşturduğu ortaya konulmuştur. Müfessirlerin, ilgili âyetler hakkında yaptıkları açıklamalarına müracaat edilmek suretiyle mesele bütün yönleriyle ele alınmaya çalıışılmıştır. İman rükünlerinin birliğinin zıddı olan unsurlar, alt başlıklar halinde bir araya getirilmiştir. İman konularının birliğini zedeleyen sebepler bu çerçevede araştırılmıştır.“Kur'ân'ın iman konularını tasrîfi”başlığı altında konunun kendine has ve birbirinden farklı üslûplarla ifade şekli incelenmeye çalışılmıştır. İman rükünlerinin birlikteliğine; iman edenlerin nelere nasıl iman ettiği, inkâr edenlerin de neleri nasıl inkâr ettiği ele alınarak iman esasları karşısında muhatapların tavırları ortaya konulmaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis,“the unity of the subjects of faith in the Qur'an”is discussed. The concepts that the word of faith describes, the concepts that are connected with faith and the principles of faith are examined from the verses. In the Qur'an, the believer is sometimes denominated collectively or sometimes bilaterally; In Allah and in the Hereafter, as Allah and His Messenger, to Allah and His revelations, to the books, and to the prophets. The beliefs of faith mentioned in this way have been identified with each other. The beliefs mentioned together have been shown to constitute an inseparable whole, since they take place in many sayings. This issue has been explained by referring to the commentators of the explanation. The elements that are opposite to the union of faithful rites have been brought together in subheadings. Reasons for damaging the unity of faith topics have been researched in this frame.“In the design of the Qur'anic beliefs”, the subject has been studied in its own way and in different styles. To the union of faithful rites; the attitudes of the respondents were revealed in the face of the principles of faith by taking into account what the believers believed and what the disbelievers denied.