Kurucu iktidarın felsefi temellendirilmesi
Philosophical justification of constituve power
  1. Tez No: 536968
  2. Yazar: OSMAN VAHDET İŞSEVENLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN IŞIKTAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Hukuk, Kamu Yönetimi, Philosophy, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Anayasalar, insanların değil yasaların yönetimini ifade eder. Buna karşılık anayasalar meşruiyet iddialarını yasaların yine insanlar tarafından yapılmasıyla temellendirirler. Anayasaya kaynaklık eden bu adres, kurucu iktidar terimiyle ifade edilir. Bu tez, kurucu iktidarın bir hukuk kaynağı olarak kavramsallaştırılmasıyla bu paradoksun çözülebileceğini iddia etmektedir. Bunun için öncelikle anayasanın, anayasa kuralları olarak ilan edilen birtakım kurallardan ibaret görülmemesi, toplumsal dayanağı ile birlikte anlaşılması gerektiği açıklanmak suretiyle kurucu iktidarın önemine dikkat çekilmiştir. Akabinde kurucu iktidar literatüründeki iki karşıt görüş sadece betimlenmemiş, bu görüşlere yönelik bir eleştiri de gerçekleştirilmiştir. Nihayet bu görüşlerden de istifade etmek suretiyle kurucu iktidarın anayasal düzenin hukukiliğini temin ettiği ve otoritenin modern kaynağı/ilkesi, anayasanın ve anayasada kurulan kurumların ise bu otoritenin taşıyıcısı olduğu açıklanmıştır. Diğer bir ifadeyle kurucu iktidarın yasallık kriteri olarak işaret edilmesi yasanın kullanımıyla kaynağını ayrıştırır. Bu ise yasayı kullananların üzerine çıkarır.
Özet (Çeviri)
The Constitution refers to the rule of law, not the rule of men . However, constitutions ground their claims of legitimacy on the basis of making of law by humans. This address being the source of the Constitution, is expressed in the term of constitutive power. This thesis claims that aforementioned paradox can be solved by conceptualizing the constitutive power as a source of law. For this, the importance of the constitutive power is underlined by explaining why constitution is not to be seen as a set of rules declared as constitutional rules and why it needs to be understood in relation to its social basis. Subsequently, two opposing views within the constitutive power literature are not only described, but also a criticism of these views is realized. Finally, by drawing on these views, it is explained that the constitutive power procures legality of the constitutional order, and that it is the modern source/principle of authority and that the constitution and the constitutional institutions are the carrier of this authority. In other words, the constitutive power is pointed to as the criteria of legitimacy, differentiates the source from the use of the law. This brings the law above the people who use it.