Müzik endüstrisinde fikri ve sınai hakların ekonomik etkileri
Economic effects of intellectual and industrial rights in the music industry
  1. Tez No: 536984
  2. Yazar: ERHAN TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KORKMAZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye Müzik Endüstrisi“Fikri-Sınai Hakları”uygulamalarının müzik endüstrisinde yarattığı ekonomik etkinin, ülke ekonomisi ve sektör üzerindeki rolünün ne olduğunu belirlemektir. Dünya telif hakları örgütü WIPO ve ülkelerde faaliyet gösteren meslek kuruluşlarından alınan bilgiler doğrultusunda, müzik endüstrisinde fikri ve sınai haklarından doğan telif gelirleri, son yıllarda teknolojinin de ilerlemesiyle hızla artmaktadır. Sektör artan satış hacmi trendi ve yarattığı katma değer oranları ile önem arz etmektedir. Bu çalışmada ülkeler bazında albüm satış gelirleri ve telif haklarından doğan gelirler derlenmiş, dijitalleşen dünya ile birlikte korsan satışların sektöre uğrattığı zarar ölçülmüştür. Daha sonra sektörde üretilen gelirlerin ülke ekonomilerine ve istihdamına etkileri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the economic impact of Intellectual and industrial property rights" practices of the music industry in Turkey and its role in the country economy and industry. The copyright incomes arising from the intellectual and industrial rights of the musical industry in the direction of the information received from the world copyright organization WIPO and the professional organizations operating in the countries are increasing rapidly with the progress of technology in recent years. The sector becomes more important with the its increasing sales volume trend and the added value ratios that it generates. In this study, album sales revenues and copyright revenues were compiled on the basis of countries, and the harm caused by pirated sales in the digitalizing world was measured. Then the effects of the income generated in the sector on the country's economy and employment are measured.