Kültürel özellikler ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki
The relationship between cultural properties and intelligence
- Tez No: 536997
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT AKTAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Toros Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kültür, her topluma tarihinden miras kalan maddi ve manevi değerlerin tamamıdır. Bu nedenle her toplumunun kültürel değerleri kendine hastır ve farklılıklar göstermektedir. Günümüzde işletmeler farklı kültürlerden gelen birçokbireyi bünyesinde barındırdığından, her alanda olduğu gibi işletmelerde de kültürel etkileşimlerin artması sonucunda kültür kavramı ve kültürel farklılıklar daha da önemli bir hale gelmektedir. Burada kültürel farklılıklar nedeniyle ortaya çıkan iş tatmini ve işten ayrılma gibi sorunların çalışanlar ve örgüt üzerindeki etkilerini anlamak ve çözüm üretmek işletmeler açısından önem arz etmektedir. Çok kültürlülük çoğu zaman birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olsa da, rekabet gücünü arttırıcı etkisi ile işletmeler açısından avantaj sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, kültür ve kültürel farklılıkların çalışanların işten ayrılma niyetlerinin üzerindeki etkisini incelemektir. Bu doğrultuda yapılan bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde kültürel farklılıklar konusu ele alınmaktadır. Bu bağlamda kültür kavramı, kültür türleri, kültürün unsurları ve kültürel farklılıkların yönetilmesi gibi konulara değinilmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde iş tatmini konusu ele alınmaktadır. Bölümde iş tatmininin tanımı yapılarak iş tatminini etkileyen faktörler, iş tatmini teorileri ve iş tatmininin önemi vurgulanmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise işten ayrılma niyeti konusu ele alınmaktadır. Bu bağlamda iş tatminsizliği ve işten ayrılma kavramları üzerinde durulmakta ve işten ayrılma niyetinin örgüt açısından sonuçları irdelenmektedir. Ele alınan konuların önemi ve daha iyi anlaşılması göz önünde bulundurulduğundan, çalışmanın işletmeler açısından faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Culture is the whole of the material and spiritual values inherited from the history of each society. For this reason, the cultural values of each community are self-evident and vary. Nowadays, since many businesses come from different cultures, the concept of culture and cultural differences are becoming more important as cultural interactions also increase in enterprises as in every field. It is important for the enterprises to understand the effects of the problems such as job satisfaction and dismissal on the employees and the organization. Although multiculturalism often leads to many problems, it has an advantage in terms of enterprises with its competitive power. The aim of this study is to examine the effects of cultural and cultural differences on the intention to quit the employees. This study consists of three main sections. In the first part of the study, cultural differences are discussed. In this context, the concept of culture, types of culture, elements of culture and the management of cultural differences are addressed. In the second part of the study, the subject of job satisfaction is discussed. The definition of job satisfaction in the department emphasizes the factors affecting job satisfaction, the theories of job satisfaction and the importance of job satisfaction. In the third part of the study, the issue of intention to quit is discussed. In this context, the concepts of job dissatisfaction and dismissal are emphasized and the results of the intention to leave the organization are examined. It is considered that the study will be beneficial for the enterprises because of the importance and better understanding of the subjects discussed.