Siirt-Pervari orijinli ceviz tohumlarında (Juglans regia) çimlenme sonrası Radikula kesimi ve yerinde kök kesimi uygulamasının fidan gelişimi üzerine etkisi
The effects of radicle pruning and under cutting applications on growth characteristics of walnut (Juglans regia) seeds after germinations from Siirt Pervari originated seeds
- Tez No: 536996
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH TONGUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Ziraat, Forestry and Forest Engineering, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü, Elazığ Orman Fidanlık Müdürlüğü, Altınova Orman Fidanlık şefliğine ait Altınova Orman Fidanlığında Siirt-Pervari orjinli cevizlerde gerçekleştirilmiştir. Ekim yastıklarına ekilen ve çimlenen tohumlarda radikula kesimi ve ekim yastıklarındaki fidanlarda yerinde kök kesimi uygulamalarının fidanların; boyu, kök boğazı çapı, ana ve yan kök sayıları ve kalite özellikleri üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda; birinci test edilen hipotez, H0: kontrol (doğal gelişim), yerinde kök kesimi, Radikula kesimi gruplarının ortalama fidan boyları, fidanların kök boğazı çapı, ana kök sayısı, yan kök sayısı ve gürbüzlük indisi eşittir (μ1=μ2=μ3). İkinci test edilen hipotez H1: kontrol (doğal gelişim), yerinde kök kesimi, Radikula kesimi gruplarının ortalama fidan boyları, fidanların kök boğazı çapı, ana kök sayısı, yan kök sayısı ve gürbüzlük indisi eşittir veya fidan boylarından en az birisi farklıdır (μ1≠μ2≠μ3). Varyans analizi sonuçlarına göre; yerinde kök kesimi ve radikula kesimi yapılan fidanlar arasında fidan boyu, gürbüzlük indisi ve ana kök sayısı bakımından istatistiki anlamda (α=0.05) farklılıklar bulunmazken, kontrol grubu daha uzun boy büyümesi yaparak farklı bulunmuştur. Fidanların kök boğazı çapı ve yan kök sayıları bakımından radikula kesimi, yerinde kök kesimi ve kontrol grubu arasında istatistiki açıdan (α=0.05) farklılık yoktur. Fidanların anakök sayıları ise radikula ve alttan kök kesimi yapılan gruplarda kontrol grubuna göre 3 kat daha fazla tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the Siirt-Pervari originated seedlings in Altınova forest nursery of Elazığ Forest management directorate. The purpose of the study was to determine the effects of radicle pruning on germinated seeds and under cutting on seedlings at seedbeds on seedling height, root collar diameter, primary and secondary root numbers and grade characteristics. In this scope; the first tested hypothesis is equal to H0: control (natural development), under cutting and radicle pruning applications yielded equal mean values in terms of seedling height, root collar diameter, primary and secondary root numbers and grade characteristics (μ1=μ2=μ3). The second tested hypothesis is not equal to H0: control (natural development), under cutting and radicle pruning applications differed at least in one character by means of seedling height, root collar diameter, primary and secondary root numbers and grade characteristics (μ1 ≠ μ2 ≠ μ3). According to the results of variance analysis; there was not any statistically significant difference (α = 0.05) between the application of under cutting and radicle pruning treatments in terms of seedling height, grade characteristics and primary root numbers. On the other hand, seedlings in the control group have higher height growth. Moreover, there was not any significance (α = 0.05) about seedling height growth and secondary root numbers among the application of under cutting, radicle pruning and control. Besides, the number of primary roots in the applications of radicle pruning and under cutting was three times higher than control group.