The importance of communication between social stakeholders at school and how it affects a student's social relations and school success
Okuldaki paydaşlar arası iletişimin önemi ve bunun öğrencinin sosyal ilişkileri ve okul başarısındaki etkisi
- Tez No: 536999
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖZDE DALAN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, Education and Training, Public Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı ilköğretim çağındaki öğrencilerin okuldaki paydaşlarıyla olan iletişiminin öğrencilerin sosyal hayatlarında ve okul başarılarında etkisi olup olmadığını görebilmektir. Bu çalışma aynı zamanda okul içindeki öğrenciler dışında diğer paydaşların da birbirleriyle olan iletişimini de incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma sırasında kullanılan yöntemlerle, kantitatif ve kalitatif bilgi toplanması hedeflenmiştir. Sosyal bilimler sayısal veri dışında başka metotlarla veri toplamayı mümkün kıldığından, derinlemesine röportajlar, katılımcı gözlem ve anket çalışması uygulanmıştır. Veriler farklı gruplardan toplanmıştır. Anket özel bir üniversitenin hazırlık öğrencileriyle, derinlemesine röportajlar yine bir kısım üniversite hazırlık öğrencisiyle ve bir İngilizce, bir rehberlik öğretmeni, bir müdür yardımcısı, bir öğrenci ve bir velinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Gözlemci katılım boyunca gözlemci iki dönem süresince 1,2 ve 3. Sınıf öğrencileri gözlemlenmiştir. Çalışmanın bulgular kısmında bütün toplanan veriler grafiklerden de yardım alınarak gösterilmiş ve incelenmiştir. Oranlar ve toplanan verilerde, öğrencilerin öğretim süreleri boyunca sadece sınıfta anlatılan konuları değil sosyal öğrenim yaptıkları da görülmüştür. Yapılan ankette oranlara bakıldığında, üniversite öğrencilerinin meslek seçimleri dahil olmak üzere okuldan mezun olduklarında dahil ilköğretim zamanlarında yaşadıkları deneyimlerin etkilerini devam ettirdikleri gözlenmiştir. Röportajlar ışığında hem okuldaki paydaşların hem de öğrencilerin sağladığı verilerle okuldaki iletişimin çocuklar için yeterli olamayabileceği, evde ebeveynlerle olan iletişimin de çocukların okuldaki iletişim ve tutumlarını etkilediği, bu yüzden ailelerin de okuldaki sosyal paydaşlar olarak sayılabilecekleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to see if elementary school age students' communication between stakeholders at school affects their social lives and school success. This study also aims to examine the relationships and communication between stakeholders at school except students. With the methods that were used during the study, qualitative and quantitative data was aimed to collect. Because social science makes collecting qualitative data available; in depth interviews, participant observation and questionnaire could be used in this study. The data was collected from different participants. Questionnaire were done by a private university preparation school students, in depth interviews were done with the participation of some of these students and an English teacher, a counselor, a vice principal, a student and a parent. During participant observations, 1st, 2nd and 3rd grade students were observed for two semesters. In findings section of this study, all the collected data was shown and examined with the help of graphs. With the percentages and the data, it was seen that students did not only learn the subjects at school but also they did social learning during their education. When the percentages of the questionnaire were examined, it was observed that the experiences which the students had in their elementary school ages kept affecting them, including their profession choices, even after they had graduated. In the light of the interviews, the data that were provided by both the stakeholders at school and the students, it was seen that the communication at school might not be enough for the students, the communication at houses between students' parents also affect students' communication and attitudes at school so parents can also be considered as stakeholders at school.