Osseointegre ortodontik mini vidaların biyomekanik stabilitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of biomechanical stabilities of osseointegrated orthodontic mini screws
  1. Tez No: 537023
  2. Yazar: ELİF DİLARA ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YAVUZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Ankraj kontrolü ortodontik tedavinin başarısında temel faktörlerden biridir. Ankraj kontrolü için ortodonti pratiğinde mini vidalar sıklıkla kullanılmaktadır. Ortodontik tedavi süresince kullanılan mini vidaların uygulanan kuvvetler karşısında stabilitelerini korumaları arzu edilmektedir. Ancak literatürde mini vidaların kuvvet yükleme zamanlaması ile ilgili bir fikir birliği bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, SLA (Sandblasted large grit and acid-etched) tekniği ile yüzeyleri pürüzlendirilmiş mini vidaların ortopedik kuvvet altında stabilitelerinin değerlendirilmesi ve farklı kuvvet yükleme zamanlarında osseointegrasyon miktarının histomorfometrik olarak incelenmesidir. Çalışmamızda 9-12 aylık, ortalama ağırlıkları 3-3,5 kg olan 14 adet yetişkin dişi Yeni Zellanda cinsi (Oryctolagus Cuniculus L.) tavşan kullanıldı. 8x1,8 mm boyutlarında toplam 56 adet yüzeyleri SLA tekniği ile 1 ve 1,5 µm pürüzlülükte olacak şekilde hazırlanmış saf titanyum ortodontik mini vida kullanıldı. Mini vidalar hemen kuvvet yüklenen, 4 hafta sonra yüklenen, 8 hafta sonra yüklenen ve kuvvet yüklemesi yapılmayan kontrol grubu olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubu hariç mini vidalar üzerine kapalı yaylar ile 500 gr'lık ortopedik kuvvet uygulandı. Vidaları stabiliteleri RSA (Rezonans Sıklığı Analizi) ile deney başında ve sonunda ölçüldü. 3 haftalık kuvvet uygulama süresinin bitiminde sakrifikasyon işlemi gerçekleştirilmiş olup, mini vidalar histolojik ve biyomekanik olarak incelenmiştir. Kuvvet uygulama sonrası çalışma ve kontrol gruplarındaki mini vidaların hiçbirinde klinik mobilite gözlenmedi. Mini vidaların başlangıç ve sonuç fark RSA değerleri incelendiğinde, 8 hafta sonra kuvvet uygulama grubu, kontrol ve hemen yükleme grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. Mini vidalar üzerinde bulunan kemik hacminde gruplar arası farklılık bulunmazken, kemik alanı oranında ise 8 hafta sonra kuvvet uygulama grubu, kontrol ve hemen yükleme grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek değerler gösterdi. Mini vidalar üzerinde yapılan histomorfometrik analizlerin sonuçlarına göre, 8 hafta sonra kuvvet uygulama grubunun diğer tüm gruplardan daha yüksek osseointegrasyon oranına sahip olduğu gözlendi. Bu çalışmadan“SLA yüzeyli mini vidalar ağır ortopedik kuvvetlerle başarılı bir şekilde hemen yüklenebilir ve kullanım sonunda sorunsuz olarak uzaklaştırılabilir”sonucu çıkarılabilir. Bununla birlikte mini vidaya kuvvet yüklemesi yapılmadan önce kemik iyileşmesinin beklenilmesi mini vidanın stabilitesini ve başarısını olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Anchorage control is critical for the success of orthodontic treatment. Mini screws are frequently used in orthodontic practice for anchorage control. Mini screws should remain stationary under orthodontic forces. However, there is no consensus on the force loading timing of mini screws in the literature. There is not a consensus regarding the timing of force loading of mini screws in the literature. The aim of this study is to evaluate the stability of SLA mini screws (sandblasted large grit and acid-etched) under orthopedic force and to investigate of the rate of osseointegration by histomorphometric analysis at different force loading times. A total of fourteen, 9-12 months-old New Zealand (Oryctolagus Cuniculus L.) white adult female rabbits weighing 3000–3500 gr were used for the study. A total of 56 pure titanium orthodontic mini screws with a length of 8 mm and a diameter of 1,4 mm were placed in this study. Mini screws were prepared with SLA technique to have a surface roughness of 1 µm and 1,5 µm. The mini-screws were divided into 4 groups according to when loading: Group 1; immediate loading, group 2; force application delayed for 4 weeks, group 3; force application delayed for 8 weeks and group 4; control group (noforce), Except the control group, 500 gr orthopedic force was applied to the mini screws with closed coil springs. The orthodontic miniscrew stability was recorded using RFA (Ostell; Integration Diagnostics AB, Göteborg, Sweden) at the beginning and end of the experiment. At the end of 21 days of force application, the rabbits were sacrificed and mini screws were examined histologically and biomechanically. There was no clinically detectable mobility in the study and control groups. Miniscrews in group 3 showed higher mean ISQ difference values than the control group and immediate loading groups. Although the statistical difference was not observed in the score of bone volume between the groups, group 3 showed the higher value of bone percentage than the control group and immediate loading groups at the end of follow-up period. The results of this investigation have demonstrated that SLA-surface orthodontic mini screws can be loaded successfully with heavy orthopedic forces without any decrease in their stability and can be removed at the end of use without any complications. However, delaying the force application to the mini screw to improve bone healing increases the stability and the success of the mini screw.