Osseointegre implantlar çevresindeki subgingival mikrofloranın incelenmesi
  1. Tez No: 60227
  2. Yazar: IRMAK ÜNVER (ÇINAR)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
I - ÖZET Bu çalışmada implant mikrobiyolojisi ve mikroflora gelişimi incelenmek üzere iki grup hasta üzerinde araştırma yapılmıştır. Birinci hasta grubunu, en az 1 yıl önce implant uygulanmış total ve parsiyel dişsiz hastalar oluşturmuştur. Bu hastalardaki implantlar ve implantlara komşu doğal dişler klinik ve radyografik inceleme ile sağlıklı ve sağlıksız olarak ayrılmış, faz-kontrast mikroskobu ve anaerob kültür metoduyla mikrobiyolojik olarak değerlendirilmiştir. Total dişsiz ağızlarda toplam 15 implantın 11 tanesi sağlıklı, 4 tanesi hastalıklı; parsiyel dişsiz ağızlardaki 8 implantın ve 7 komşu doğal dişin sağlıklı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-III- SUMMARY The evaluation of subgingival microflora around osseointegrated implants. Recently, prominence has been given to the microorganisms colonizing around implants because of our relatively poor understanding of implant microbiology. As the first part of this study, the subgingival flora associated with osseointegrated implants in totally and partially edentulous mouths and the interaction between natural teeth and implants in partially edentulous mouths were studied in mis study using microscopic and cultural methods. 1 1 implants out of 15 in totally edentulous and 8 out of 8 in partially edentulous patients were clinically and radiographically healthy whereas 4 out of 15 implants in totally edentulous group were found diseased. The neighbouring 7 natural teeth in partially edentulous mouths were also evaluated and found healthy as well. The phase contrast microscopy results revealed that, morphologically the microflora of all healthy groups was dominated by coccoid cells and non-motile rods.