Defining the blue voyage concept through new service development approach
Yeni hizmet geliştirme yaklaşımıyla mavi yolculuk kavramının tanımlanması
- Tez No: 537026
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 528
Özet
Deniz turizmi, ulusal ekonomide bir turizm çeşidi olarak büyük önem taşımaktadır. Mavi yolculuk, tanımı iyi yapılmamış ve yeterince pazarlanmamış olan, Türkiye'nin ulusal deniz turizmi konseptidir. Bu ihmal nedeniyle, konseptin neredeyse tüm paydaşları yat pazarındaki sürdürülebilirliği ile ilgili birçok endişeyi belirtmiştir. Bu çalışma, Yeni Hizmet Geliştirme yaklaşımı ile Mavi Yolculuğun ulusal turizm kavramı olarak geliştirilmesini amaçlamıştır. Kavramın tüm paydaşları ile 49 derinlemesine görüşme yapılmış ve araştırmacı oto-etnografik bir araştırma yapmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Daha sonra, geliştirilen bir anket formu 359 deneyimli müşteriye uygulanmıştır. Hizmet kalitesi, müşteri memnuniyeti ve sadakati içeren bir yapı kullanılmış ve AMOS 24 kullanılarak, sonuçlar doğrulayıcı faktör analizi ve daha sonra yapısal eşitlik modellemesi ile test edilmiştir. Bulgulara göre, Mavi Yolculuğun temel unsuru, Türkiye'nin sahil şeridinde yer alan koylardır. Mavi yolculuk; konaklama, taşıma, yemek pişirme ve temizlik hizmeti veren, kıyıya yakın bir yerde seyreden, mürettebatlı bir yat kiralama türüdür. Günlük bir tur değildir. Doğayı hissetmek, huzur ve rahatlığı yaşamak, aile ve arkadaşlarla zaman geçirmek ve yeni arkadaşlıklar geliştirmek, kavramın temel faydalarıdır. Mürettebat, yat, aktivite ve gastronomi genel hizmet kalitesini önemli ölçüde etkilerken, genel hizmet kalitesi, destinasyon ve diğer müşterilerle etkileşim müşteri memnuniyetinin önemli belirleyicileridir. Müşteri memnuniyeti ve genel hizmet kalitesi, sadakat ile pozitif olarak ilişkilidir ve ayrıca diğer müşterilerle olan benzerlik, diğer müşterilerle etkileşim ile pozitif olarak ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Marine tourism has an utmost importance as a type of tourism in a national economy. Blue voyage is a national marine tourism concept of Turkey which has not been well-defined and enough marketed. Due to this negligence, almost all stakeholders of the concept have stated several concerns related with its sustainability in the yacht market. This study aimed to develop Blue Voyage as a national tourism concept through New Service Development approach. 49 in depth interviews were conducted with all stakeholders of the concept, and the researcher did an auto-ethnographic research. The obtained data were analyzed via content analysis method. Thereafter, a questionnaire form developed was conducted with 359 experienced customers. A construct including service quality, customer satisfaction, and loyalty was used, and the results were tested via confirmatory factor analysis, and then structural equation modelling using AMOS 24. According to the findings, the key element of the Blue Voyage is bays located at Turkey's coastline. It is a crewed type yacht charter providing accommodation, transporting, cooking and housekeeping, which navigates close to shoreline. It is not a daily tour. Sensing nature, feeling peace and relaxation, spending time with family and friends, and developing new friendships are core benefits of the concept. While attributes of the crew, yacht, activity, and gastronomy significantly affect overall service quality, overall service quality, destination and interaction with other customers are significant predictors of customer satisfaction. Customer satisfaction and overall service quality were found positively related with loyalty, and similarity with other customers has positively related with interaction with other customers.