Milli kütüphane 87 no'lu şiir mecmuası (İnceleme-metnin çeviri yazısı-indeks)
National library 87 nourished poetry mecmuasi (Review-translation of text-index)
- Tez No: 537027
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LÜTFİ ALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 350
Özet
Klasik Türk şiirinin yüzlerce yıllık geçmişinden geriye keşfedilmeyi bekleyen oldukça büyük bir yazma eser arşivi kalmıştır. Bu arşivi oluşturan eserler arasında yazıldıkları döneme ışık tutan mecmuların önemi büyüktür. Tezimizin konusu Milli Kütüphane'de yer alan 87 numaralı mecmuanın incelemesidir. XIX. yüzyıla ait olan mecmua 136 varaktan oluşmaktadır. Mecmuanın kütüphane kayıtlarına dayanarak Maraşlı Fahri tarafından tertip edebileceği düşünülmüş; ancak mecmuada bu fikri destekleyen net bir kayda rastlanmamıştır. Rika olarak kaleme alınan mecmuanın çeviri yazısı yapılmıştır. Mecmuadaki bazı şiirler neşredilmiş divan veya diğer kaynaklardaki nüshalarıyla karşılaştırılmıştır. Mecmuanın tanımı, tasnifi, önemi üzerinde durulmuş ayrıca dipnotlarda şairler ve önemli kavramlarla ilgili bilgiler verilmiştir. Yapılan bu incelemeler daha önce farklı bir araştırmaya konu olmamış bu mecmuayı tanıtmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
There has remained a large archieve of manuscripts which are waiting to be discovered back from the centuries old history of Classical Turkish poetry. Among these literary works that make up this archive, journals which clear up the era in which they were written, have great importance. The topic of our thesis is the examination of the 87 numbered journal in the National Library. This journal which belongs to XIX century is consist of 13 foils. It was thought that the journal could be organized by Maraşlı Fahri when ıt was based on the library records however, no clear record to support this idea was found in the journal. The translation of Journal which was written as rika was made. Some of the poems in the journal have been diffused and have been compared with the copies of the divan or other sources. The definition, classificationan dimportance of Journal are emphasized and information about poets andimportant concepts are given in thefootnotes. These reviews are aimed at introducing this magazine which has not been subject to a different research before.