Alkolik sıçanlarda kronik koşu egzersizlerinin karaciğer enzimlerine ve antioksidan enzim aktivitelerine etkisi
The effect of chronic running exercises on liver enzymes and antioxidant enzyme activities in alcoholic rats
  1. Tez No: 877468
  2. Yazar: BENAN USUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT ŞİRİNYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Physiology, Sports, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Alkol metabolizma olma sürecinin %90'ının karaciğerde olması kaynaklı uzun süre alkol kullanımının karaciğer hasarına neden olduğu bilinmektedir. Etanol karaciğerde lipid sentezini ve serbest radikalleri arttırarak yağlı dejenerasyona, fibrozise ve siroza sebebiyet vermektedir. Alkolün karaciğerde doğal antioksidanların azaltması sebebiyle hepatosellüler hasar ortaya çıkar. Egzersiz ise kronik şekilde ve metabolizmaya uygun şekilde gerçekleştirildiğinde antioksidan sistemi destekleyici etkilere sahiptir. Çalışmamızda Kontrol, Egzersiz Kontrol, Alkolik, Alkolik+Egzersiz grupları olmak üzere 4 grup için Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi'nden temin edilen 24 adet dişi Wistar albino türü sıçan kullanıldı. Alkolizm oluşturulması istenen deney hayvanlarına etanol ilk hafta dozu oral yolla su ile seyretilip eser miktarda şeker ile karıştırılarak 3ml/kg olarak verildi ve 1 haftanın sonunda 4 ml/kg' e çıkarıldı diğer haftalarda ise hafta başında arttırılarak en son 8 ml/kg ethanol 6 hafta boyunca ara verilmeksizin alkol tükettirildi. Deneysel alkolizm oluşturuldu. Çalışmada süt ve süt ürünlerine kısıtlama getirildi onun haricinde dişi ratlar yem ve su yönünden başka bir kısıta maruz bırakılmadı. Egzersiz grupları 4 hafta boyunca hafta sonları da dahil olmak üzere 30 dk süreyle açık havada kafes dışında egzersiz alanının sınırları dahilinde yarı karanlık ortamda koşturuldu. Yapılan çalışmalar kronik ılımlı koşu egzersizinin karaciğer enzimleri üzerinde olumlu etkiler ortaya çıkardığını göstermiştir. Bu çalışmada sıçanlar 4 gruba ayrılıp çeşitli değişkenlerle kombine edilerek kronik koşu egzersizlerinin vücutta karaciğer enzimlerine antioksidan enzim aktiviteleirine etkisine bakıldı. Amacı deneysel alkol bağımlılığı oluşturulmuş sıçanlarda koşu egzersizlerinin karaciğer enzimlerine ve antioksidan enzim aktivitelerine nasıl etkilediğini araştırmaktı. Sonuç olarak araştırma sonunda kronik koşu egzersizlerinin alkolik sıçanlar üzerinde karaciğer enzimlerine ve antioksidan enzim aktivitesine iyi yönde etki ettiğini saptadık.
Özet (Çeviri)
It is known that long-term alcohol use causes liver damage because 90% of the alcohol metabolism process occurs in the liver. Ethanol increases lipid synthesis and free radicals in the liver, causing fatty degeneration, fibrosis and cirrhosis. Hepatocellular damage occurs because alcohol reduces natural antioxidants in the liver. Exercise, on the other hand, has supportive effects on the antioxidant system when performed chronically and in accordance with the metabolism. In our study, 24 female Wistar albino rats obtained from Aydın Adnan Menderes University Faculty of Medicine Experimental Medicine Research and Application Center were used for 4 groups: Control, Exercise Control, Alcoholic, Alcoholic+Exercise groups. To the experimental animals in which alcoholism was desired, the first week dose of ethanol was given orally as 3ml/kg, diluted with water and mixed with a trace amount of sugar, and increased to 4ml/kg at the end of 1 week. In the other weeks, it was increased at the beginning of the week and finally 8ml/kg ethanol was administered for 6 weeks. Alcohol was consumed without interruption throughout. Experimental alcoholism was created. In the study, milk and dairy products were restricted. Apart from that, female rats were not subjected to any other restrictions in terms of feed and water. Exercise groups ran outdoors outside the cage in a semi-dark environment within the boundaries of the exercise area for 30 minutes, including weekends, for 4 weeks. Studies have shown that chronic moderate running exercise has positive effects on liver enzymes. In this study, rats were divided into 4 groups and combined with various variables to examine the effects of chronic running exercises on liver enzymes and antioxidant enzyme activities in the body. Its aim was to investigate how running exercises affect liver enzymes and antioxidant enzyme activities in rats with experimental alcohol dependence. As a result, at the end of the research, we found that chronic running exercises had a positive effect on liver enzymes and antioxidant enzyme activity in alcoholic rats.