BİST'de işlem gören bankaların hisse senedi performanslarının bulanık hedef programlama ve Markowitz yöntemleri ile karşılaştırılması
Comparison of BIST-traded banks' stock performance with fuzzy goal programming and Markowitz methods
- Tez No: 537099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Tez çalışmasında, çok kriterli karar verme tekniklerinden hedef programlama yönteminin türlerinden biri olan bulanık hedef programlama tercih edilmiştir. Bulanık hedef programlama yöntemlerinden Wang-Fu bulanık hedef programlama modeli ile karar vericilerin risk sınıflarına göre riske nötr, riske giren ve riskten kaçan olduğu farklı risk durumları incelenebilmektedir. Aynı zamanda modern portföy yöntemlerinden birisi olan Markowitz yöntemi kullanılarak portföyün içerisinde yer alan hisse senetleri arasındaki ilişkiyi dikkate alan optimum portföy oluşturulması istenmektedir. Bu çalışmada, BIST'de işlem gören 12 banka endeksinin verileri alınarak Wang-Fu bulanık hedef programlama modelinin risk sınıflarına göre riske nötr, riske giren ve riskten kaçan olduğu durumlar ile Markowitz yöntemi karşılaştırılarak optimal portföyün seçilmesi için oluşturulan model, Lingo paket programı yardımıyla çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, fuzzy goal programming which is one of the goal programming methods was chosen from multi-criteria decision making techniques. With the Wang-Fu fuzzy goal programming model, one of the fuzzy goal programming methods, different risk situations can be examined in which the decision makers are risk-neutral, risk-taking and risk-based according to the risk classes. Also, it is necessary to create an optimum portfolio by taking into consideration the relationship between the stocks in the portfolio using the Markowitz method, one of the modern portfolio methods. In this study, the model prepared by comparing Wang-Fu fuzzy goal programming method with risk-neutral, risk-taking and risk-based decision makers according to the risk classes, prepared by comparing the Markowitz method and choosing the optimal portfolio by taking the data of 12 bank indexes processed in BIST, is calculated by the Lingo package program.