Döviz kuru ile BIST Banka Endeksi arasındaki ilişkinin wavelet analizi yardımıyla incelenmesi
Analysing the relationship between exchange rate and BIST Bank Index with the help of wavelet analysis
  1. Tez No: 954367
  2. Yazar: MERVE DANACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT ÇITAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, 2010–2024 dönemine ait veriler kullanılarak döviz kuru ile BIST Banka Endeksi getirileri arasındaki ilişki Dalgacık Koherens Dönüşümü (WCT) yöntemi ile incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, bu iki değişken arasındaki zaman-frekans boyutundaki etkileşimi analiz ederek, ilişkinin hem zaman hem de frekans ölçeğinde nasıl değiştiğini ortaya koymaktır. Bu kapsamda, Borsa İstanbul'da işlem gören 10 banka çalışmaya dahil edilmiş ve bu bankaların hisse getirileri üzerinden analiz gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, döviz kurundaki değişimlerin banka hisse senedi getirileri üzerinde belirli dönem ve frekans bantlarında anlamlı etkiler yarattığını göstermektedir. Özellikle, döviz kuru gibi makroekonomik değişkenlerin etkisinin kısa, orta ve uzun vadelerde farklılaştığı gözlemlenmiştir. Bu durum, banka hisselerinin döviz riskine karşı duyarlılığının yalnızca zamana değil, aynı zamanda etki süresine (vade yapısına) göre de değiştiğine işaret etmektedir. Çalışmanın sonuçları, yatırımcılar, portföy yöneticileri ve politika yapıcılar açısından döviz kuru oynaklığına karşı daha bilinçli ve dönemsel stratejiler geliştirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the exchange rate and the BIST Banking Index returns was analyzed using the Wavelet Coherence Transformation (WCT) method based on data from the 2010–2024 period. The main aim of the research is to examine the time-frequency interaction between these two variables and to reveal how this relationship varies across both time and frequency domains. In this context, the analysis included 10 banks traded on Borsa Istanbul, and their stock return data were used in the examination. The findings indicate that fluctuations in the exchange rate have a significant impact on bank stock returns at specific time periods and frequency bands. Notably, the effects of macroeconomic variables such as the exchange rate were found to differ across short-, medium-, and long-term horizons. This suggests that the sensitivity of bank stocks to exchange rate risk depends not only on time but also on the maturity structure of the effect. The results of the study provide valuable insights for investors, portfolio managers, and policymakers in developing more informed and time- sensitive strategies in response to exchange rate volatility.