Turkish Version of Perceived Devaluation-Discrimination Scale: An adaptation study
Algılanan Değersizleştirme-Ayrımcılık Ölçeğinin Türkçeye uyarlama çalışması
- Tez No: 537108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ CANEL ÇINARBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı Algılanan Değersizleştirme-Ayrımcılık (ADA) ölçeğinin Türk dili ve kültürüne adaptasyonunu yapmaktır. Bu amaçla, iki farklı örneklemden katılımcılar çalışmaya dahil edilmiştir. İlk örneklem genel toplumdaki 145 bireyden, ikinci örneklem ise kronik psikiyatrik bozukluğu bulunan 85 bireyden oluşmaktadır. Çalışma kapsamında ADA'nın Türkçe versiyonunun psikometrik özellikleri, genel toplum ve klinik örneklemlerde istatistiksel analizlerle test edilmiştir. Bu bağlamda, keşfedici ve doğrulayıcı faktör analizleri, iç tutarlılık güvenirlik analizi, yankınsak ve ayırd edici geçerliliği analizleri yapılmıştır. Keşfedici faktör analizi sonucunda, hem genel toplum hem de klinik örneklemlerde ADA için iki faktörlü bir yapı ortaya çıkmıştır. Bu faktörler Algılanan Ayrımcılık ve Olumsuz Değerlendirme ile Algılanan Kabul ve Olumsuz Olmayan Değerlendirme alt ölçekleri olarak adlandırılmıştır. Söz konusu iki faktörlü yapı doğrulayıcı faktör analizinde de desteklenmiş, genel toplum örnekleminde iyi bir veri-model uyuşması göstermiş, klinik örneklemde de kabul edilebilir bir veri-model uyuşması ortaya koymuştur. ADA ölçeği için Cronbach alfa değeri genel toplum örnekleminde .76, klinik örneklemde ise .79 olarak bulunmuştur. ADA alt ölçeklerinin alfa değerlerinin ise her iki örneklemde de .72 ile .77 arasında değiştiği gözlemlenmiştir. ADA için yapılan yakınsak ve ayırd edici geçerliliği testlerinin genel toplum örnekleminde kısmi olarak geçerlilik desteği ortaya koyduğu görülmüş, klinik örneklem içinse güçlü yakınsak geçerliliği kanıtları ortaya konmuştur. Bulgular, uygulamalar ve gelecek çalışmalar için çeşitli öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis was to adapt Perceived Devaluation-Discrimination (PDD) scale for Turkish language and culture. With this aim, participants for two different samples were included in the study. The first sample consisted of 145 general community residents and the second sample consisted of 85 individuals with chronic psychiatric disorders. Statistical analyses were carried out to test for psychometric properties of the Turkish version of PDD in general community and clinical samples. In this regard, exploratory and confirmatory factor analyses, internal consistency reliability analysis, convergent and discriminant validity analyses were conducted. As a result of exploratory factor analysis, a two-factor structure for PDD emerged in both the general community and clinical samples. These factors were named as Perceived Discrimination and Negative Evaluation and Perceived Acceptance and Non-negative Evaluation subscales. The two-factor structure was supported with confirmatory factor analysis with good model-data fit in the general community sample and acceptable data-model fit in the clinical sample. Cronbach's alpha values for PDD were .76 in the general community sample and .79 in the clinical sample. Alpha values of PDD subscales ranged between .72 and .77 in both samples. While convergent and discriminant validity tests provided partial support for construct validity of PDD in the general community sample, the convergent validity tests conducted with the clinical sample provided strong evidence for validity of PDD. The findings and their implications for future research were discussed.