İş güvencesizliğinin psikolojik iyi oluşa ve performansa etkisinde meslekî bağlılığın aracılık rolü
The effects of job insecurity on psychological well-being and performance and the mediation role of occupational commitment
- Tez No: 537110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA POLATCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışma, işgörenlerin algıladıkları iş güvencesizliğinin psikolojik iyi oluş düzeylerine ve performanslarına etkisinde meslekî bağlılığın aracı bir rol oynayıp oynamadığını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Samsun ve Tokat'a görev yapan 623 postacı üzerinde yürütülmüştür. Postacılar İdari Hizmet Sözleşmeli (İHS'li), 399 sayılı KHK ile istihdam edilenler (399'lu) ve Alt İşveren (Taşeron) olmak üzere 3 ayrı istihdam şekli ile istihdam edilmektedirler. Bu farklı istihdam şeklinde çalışan postacıların algıladıkları iş güvencesizliği de farklılık göstermektedir. Postacıların farklı istihdam şekilleri ile istihdam ediliyor olmaları örneklem olarak postacıların seçilmesindeki en önemli etkendir.Çalışmanın sonucunda bağımsız değişken algılanan iş güvencesizliğinin bağımlı değişkenler olan psikolojik iyi oluşu ve performansı etkilemediği tespit edilmiştir. Algılanan iş güvencesizliğinin aracı değişken meslekî bağlılığı etkilediği, ayrıca meslekî bağlılığın da hem psikolojik iyi oluşu hem de performansı etkilediği tespit edilmiştir. Ancak bağımsız değişken ile bağımlı değişkenler arasında bir etkileşim olmadığından meslekî bağlılığın aracılık rolü tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine whether occuptional commitment played a role in the effect of employees' perceived job insecurity on their psychological well-being levels and performance. The study was carried out on 623 mail distributors working in Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Samsun and Tokat. Mail distributors are employed with 3 different types of employment: employed by administrative service contract, employed by KHK (No. 399) and Sub-Employees. The job insecurity that mail distributors perceive as these different forms of employment also varies. The fact that mail distributors employement with different forms of employment is the most important factor in choosing letter carriers as a sample. As a result of the study, it was determined that job insecurity, which is perceived as an independent variable, does not affect dependent variables, psychological well being and performance. It has been found that the perceived job insecurity instrument influences variable vocational commitment, and that professional commitment also affects both psychological well-being and performance. However, there is no interaction between the independent variable and the dependent variable, the mediating role of vocational commitment can not be determined.