Somut kültürel miras destinasyon pazarlamasında yaratıcı telkinin aşılama teorisi yardımıyla ölçümü: Yedi Kiliseler üzerine bir uygulama
The measuring of creative infusion via inoculation theory in the tangible cultural heritage destination marketing: A research on the Seven Churches
- Tez No: 537111
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN GÜLCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Giderek artan rekabet ortamında destinasyon pazarlamacılarının rakiplerinden bir adım önde olabilmeleri, ufuktaki fırsat ve tehditleri öngörebilmeleri için yaratıcı olmaları gerekmektedir. Bu noktada yaratıcılık pazarlama alanında yoğun bir şekilde kullanılmakta ve yaratıcılığın iletilmesi hususunda farklı teknikler bulunmaktadır. Bu tekniklerden biri de telkindir. Telkinin özellikle davranış değişikliği meydana getirmesi, pazarlama alanında tekrar ziyaret ve tavsiye etme niyetine etki edebilecek bir unsur olduğunu düşündürmektedir. Diğer taraftan stratejik destinasyon pazarlama planlamasının bir aşamasının adı yaratıcı telkindir. Bu araştırma, yaratıcılık ve telkin kelimelerini birlikte ele alan yaratıcı telkine odaklanmakta ve yaratıcı telkini aşılama teorisi ile sentezleyerek ziyaretçilerin algı ve davranışlarına olası etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Deney temelli yürütülen ve somut bir kültürel miras olan Yedi Kiliseler üzerinde yapılan bu araştırmada; Delphi, Gözlem ve Anket olmak üzere üç tür veri toplama yöntemi kullanılmıştır. Yaratıcı telkin iletilerinin ziyaretçilerin algı ve davranışlarında bir değişiklik meydana getirip getirmediğini gözlemlemek üzere önce ziyaretçilerden sit alanına yönelik mevcut algı ve davranışa ilişkin ifadeleri cevaplamaları beklenmiş, sonrasında yaratıcı telkin algı ve davranışa ait ifadeleri yanıtlamaları istenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, ziyaretçilerin potansiyel davranış ile potansiyel davranış olasılıkları arasında anlamlı bir farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. Yaratıcı telkin algısı, mevcut ziyaret algısına kıyasla tekrar ziyaret ve tavsiye etme niyeti davranışını daha fazla etkilemektedir. Bunun yanı sıra ziyaret algısı ve potansiyel davranış arasında orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki görülürken, yaratıcı telkin algısı ve potansiyel davranış olasılığı arasında ise yüksek düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu gözlenmiştir. Ziyaretçiler en fazla Yedi Kiliselere ilişkin içine girilebilecek sembolik modellerin/maketlerin inşa edilmesi durumunda tekrar ziyaret ve tavsiye etme niyeti göstermektedirler. Bunu sırasıyla Yedi Kiliselere ilişkin simülasyon gösteriminin tasarlanması ve uluslararası bir konferansın düzenlenmesi takip etmektedir. Yedi Kiliselerin harita üzerinde yerlerinin gösterildiği bir amblem ve Anadolu: Yedi Kiliselerin bölgesi şeklinde bir slogan ile tanıtılmasının araştırmaya katılan ziyaretçilerin büyük çoğunluğu tarafından desteklendiği görülmüştür. Bu bulguların önemli bir kültür varlığı olan Yedi Kilseler destinasyonunu daha bilinir yapacağı ve ziyaretçi sayısını artıracağı düşünülmektedir. Bu noktada destinasyon pazarlamacılarından teorik temelli araştırma bulgularını en kısa sürede hayata geçirmeleri önerilmekte ve beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In an increasingly competitive environment destination marketers should be creative to be able to anticipate opportunities and threats on the horizon and to be a step from competitors. At this point creativity is intensively used in marketing and there are different techniques for conveying creativity. One of these techniques is infusion, also. Infusion is considered that a factor because of making that about behavior change that may especially affect recommendation intention and revisit in the marketing. On the other hand, the name of a stage of strategic destination marketing planning is creative infusion. So, this research focuses on creative infusion that addresses creative and infusion words together, and aims to reveal the potential impact of visitors on the perception and behavior by synthesizing creative infusion with inoculation theory. In this research conducted experiment based about a tangible cultural heritage Seven Churches was used data trianguation including Delphi, Observation and Survey. In order to observe whether the creative infusion messages had a change on the perception and behavior of the visitors, the visitors were expected to respond to the statements about the current perception and behavior of the site and then they were asked to respond to the expressions of creative infusion perception and behavior. According to the findings there are significant differences between the potential behavior and the possibility of potential behavior of the visitors. Creative infusion perception affects behavior more than the current intention of revisit and recommendation intention. In addition, a moderate positive relationship was observed between visit perception and potential behavior, while there was a high positive relationship between creative infusion perception and the possibility potential behavior. The visitors intend to revisit and recommend the symbolic models that can be entered into about Seven Churches. This is followed by the design of the simulation of the Seven Churches and the organization of an international conference. It was seen that was supported an emblem that identifies the location of the Seven Churches on the map by the majority of the visitors and a slogan in the form of Anatolia: The Region of Seven Churches. It is thought that these findings will make the Seven Churches destination, which is an important cultural assets more known and increase the number of visitors. At this point, ıt is recommended and expected to be implemented by destination marketers theoretical research findings as soon as possible.