Entelektüel sermayenin firma değerine etkisinin Ohlson ve Vaic modelleri ile sınanması: BİST 100 üzerine bir uygulama
Testing the impact of intellectual capital on firm value by Ohlson and Vaic models: An application on BIST 100
- Tez No: 537133
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TANSEL ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı, değer ilişkisinde kullanılan geleneksel değerleme ölçütleri ile entelektüel sermayenin firma değeri üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, bu çalışmada, bir değer ilişkisi modeli olan ve James A. Ohlson tarafından 1995 yılında geliştirilen 'Ohlson Modeli' ile Ante Pulic tarafından 2004 yılında geliştirilen 'Entelektüel Katma Değer Katsayısı (VAIC)' modeli birlikte kullanılmıştır. Örneklem olarak, BİST 100 endeksinde yer alan ve 2010-2018 yılları arası Borsa İstanbul'da kesintisiz olarak faaliyet gösteren 79 firmaya ait veriler (632 gözlem) panel veri analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, Ohlson modeli değişkenleri olan hisse başına defter değeri ve hisse başına kâr değişkenlerinin firma değerini pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı şekilde etkilediği, VAIC modelinin alt bileşenleri olan kullanılan sermaye etkinliğinin firma değerini pozitif ve insan sermayesi etkinliğinin ise negatif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Öte yandan; bir diğer VAIC modeli değişkeni olan yapısal sermaye etkinliği ile firma değeri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of traditional valuation metrics, which is used in value relevance, and intellectual capital on firm value. For this purpose, in this study, 'Ohlson model', which was developed by James A. Ohlson in 1995 as value relevance model, and 'Value Added Intellectual Coefficient (VAIC)' model, which was developed by Ante Pulic in 2004, were used together. As a sample, data from 79 firms (632 observations) which are included in BIST 100 index and operating uninterruptedly in Istanbul stock exchange between the years 2010-2018 were analyzed by using panel data analysis method. The results of analysis indicate that book value per share and earning per share, which they are Ohlson model's variables, have positive effect on firm value; capital employed efficiency have positive effect and human capital efficiency have negative effect, which they are sub-components of VAIC model, on firm value. On the other hand; structural capital efficiency, which is another of sub-component of VAIC model, have no statistically significant relationship on firm value.