The Problems encountered during and after the reengineering practice
- Tez No: 53718
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RAUF NİŞEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
II ÖZET Bu çalışma ilkönce Türkiye için çok yeni bir teknik olan Değişim Mühendisliği'ne ait kavramların netleştirilmesi daha sonra ise Türkiye'deki uygulaması esnasında ve sonrasında meydana çıkan sorunların belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Değişim Mühendisliğinin amacı işçilere daha fazla inisiyatif verilmesi, süreçlerin müşteri isteklerine göre tekrar tasarlanması, hiyerarşi seviyelerinin azaltılması, bürokrasinin azaltılması ve yüksek dozda teknoloji kullanılması olarak özetlenebiliniz Çalışma aynı zamanda 30 Türk firmasıyla yapılan görüşmelerden oluşan bir araştırmayı da içermektedir. Değişim Mühendisliği'nin Türkiye'de yeni kabul görmüş bir uygulama olması, bu konuda kaynakların sayısında da bir kısıtlama getirmektedir. Bu yüzden bu çalışma aynı zamanda Türk firmalarını bu konuda bilgilendirmeyi de amaçlamaktadır. Yapılan araştırmanın sonuçlan özetlenecek olunursa aşağıdaki bulgulardan bahsetmek mümkün olacaktır: 1. Şirketlerde çalışanların sahip olacağı sorumluluk, yetki ve inisiyatif kullanma gücü doğrudan müşteri memnuniyetiyle ilişkilidir. Tüm çalışanlara adil bir şekilde dağıtılan yetki, sorumluluk ve karar alma gücü süreçlerin değişik koşullara uyum yeteneğini artıracak bu da müşterilerin değişik isteklerine anında cevap verilebilmesini sağlayacaktır. 2. Şirketler gereksiz bürokrasi uygulamasını bırakmak zorundadırlar. Çünkü bürokrasi çalışanların birbirine güveninin kaybetmesine, işlerin zor yapılmasına ve zor aktarılmasına neden olmaktadır. Şirketler değişen dünya şartlarında çalışanlarına güvenmek ve onlara inisiyatif vermek zorundadırlar. 3. Değişim Mühendisliği uygulamasına gösterilen direnç çalışanların bu konuda bilgilendirilmemeleri, işlerini kaybedecekleri korkusu ve değişim taraflısı olmamalarıyla açıklanabiliniz Kendi hatalarının ortaya çıkabileceği veya prestij kaybına uğrayacakları düşüncesi de değişime karşı gösterilen direncin bir açıklaması olabilmektedir. Uygulamanın kısa sürede sonuç alması direnci kıracaktır. 4. Sistemin tekrar tasarlanması sonrasında görevlerin daha zor anlaşılır ve daha zor yapılır olması yapılan değişikliğin diğer süreçlere olan etkisinin belirienmemesiyle ilişkilidir. Artan bürokrasi ve yeni sistemin ihtiyaç duyduğu istihdamın önceden görülmemesi de yeni görevlerin daha zor yapılır olmasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study has a purpose of elucidation of concepts related to Reengineering method whose implementation is very rare for Turkey. Another purpose is to disclose several problems during and after the practice. To sum up the objectives of the reengineering method, it involves with more initiative given to the employees, processes redesigned according to the needs of the customers, reducing hierarchy levels, diminishing bureaucracy and utilizing ultimate technology. This study also covers a research which was done by 30 different Turkish companies. Since Reengineering is a new method, there is not sufficient literature about this issue. Therefore, this study is also interested in making Turkish companies informed about this new technique. If the result of the research is summarized in several sentences: 1. Responsibility, authority and initiative power of employees are directly related with customer satisfaction. If responsibilities, authorities and initiative are fairly distributed then it will let adaptive processes emerge in the company. Therefore, different customer requirements will be answered immediately. 2. The companies have to give up implementation of bureaucracy. Employees distrust each other and tasks are performed with difficulty due to the existence of bureaucracy. The companies have to give enough initiative power to their employees to adapt to the changing conditions of the world. 3. If the employees are informed about the implementation and they are guaranteed that they are not going to be laid off, resistance to reengineering implementation can disappear. Also resistance to change can be explained because the employees are less risk-taker and less change-minded. Resistance to change can also be stemmed from the belief of employees that they are going to lose prestige or their own faults will be revealed. Getting positive results during the implementation will also make resistance to change vanish. 4. If the influence on other processes after process redesign are omitted, then tasks can get more difficult to perform. Emerging bureaucracy also means emerging difficulties in tasks. Also recruitment need of the new system ought not to be neglected.