القواعد الفقهية المتعلقة بكتاب الحدود من كتاب عمدة المحتاج لابن الملقّن، دراسة تطبيقية
İbnü'l- Mülakkın'in Umdetü'l-Muhtac eserindeki had kitabına ilişkin fıkıh hükümleri ampirik bir çalışma
- Tez No: 901047
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SOHAİB ABDULRAHEEM HAMEED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tezimde, Şafii mezhebine mensup olan İbnü'l-Mülakkın'in Hudud kitabı ile ilgili en önemli fıkhi kuralları inceledim. Araştırmama, İmam İbnü'l-Mülakkın'in kısa bir biyografisiyle başladım ve ardından kitabının öneminden bahsettim. Giriş bölümünde, fıkhi kuralların önemine ve benzeri kurallar ile farklarına (usuli kaide, fıkhi zapt, eşbah ve nezair gibi) değindim. Fıkhi kuralların delil olma konusundaki âlimlerin mezheplerini, bu ilmin gelişim aşamalarını ve Şafii mezhebinin bu konudaki katkılarını anlattım. Araştırmaya, hududun hakikati ve suçların genel sınıflandırılması ile başladım, ardından hududun teşriinin hikmetini ele aldım. Yirmi fıkhi kural zikrettim; bunlardan ikisi nastan alındı, on bir kural doğrudan ifade edilmiş ve geri kalanlar ise istinbat yoluyla çıkarılmıştır. Kuralların çoğu genel, bazıları ise kapsamlıdır. Açıkça belirtilenleri önce, doğrudan ifade edilenleri ise ardından ele aldım, istinbat edilenleri ise en son zikrettim. Kapsamlı kuralları genel kurallardan önce verdim ve her kuralın önemini tartıştım. Eğer kural diğer mezheplerde de varsa, o mezheplerin kaynaklarına dayandırdım. Kuralın bireysel ve genel anlamını, dayandığı temeli ve ilgili hükümleri zikrettim. Eğer âlimler arasında görüş ayrılığı varsa, her görüşün delillerini belirttim ve kuralın İbnü'l-Mülakkın'in kitabındaki uygulamalarını zikrederek sonlandırdım. Araştırmayı, ulaştığım en önemli sonuçları belirterek bitirdim. En önemli sonuçlardan biri, Allah'ın hududu insanlara azap olarak değil, rahmet olarak belirlediğidir. Kuralları bilen kişinin birçok fer'i meseleleri ezberlemesine gerek kalmadığını ve başkaları arasında çelişen şeylerin kendisinde birleştiğini belirttim. Ayrıca araştırmacı arkadaşlarıma ve ilim talebelerine bazı tavsiyelerde bulundum.
Özet (Çeviri)
"In this research, I studied the most important juristic rules mentioned by Imam Ibn al-Mulaqqin, the Shafi'i scholar, related to the Book of Hudud (penal laws). I began my research with a brief biography of Imam Ibn al-Mulaqqin, and then I discussed the importance of his book. In the introduction, I mentioned the significance of juristic rules and the difference between them and similar concepts, such as the fundamental rule, the juristic principle and analogies and parallels (al-Ashbāh wa'l-Naẓā 'ir). After that, I mentioned the scholars' views on the use of jurisprudential principles, the stages of the development of this science, and the efforts of the Shafi'is in this field. Then, I began the research by explaining the reality of Hudud (penal laws) and the general classifications of crimes, as well as the wisdom behind the legislation of Hudud. Then, I mentioned twenty jurisprudential principles: two of them explicitly stated, eleven clearly articulated, and the rest derived through inference. Most of the principles are general, while some are universal. I began with the explicit principles, followed by the clearly articulated ones, and concluded with the inferred ones. I prioritized the universal principles over the general ones. For each principle, I discussed its significance and, if it appeared in other schools of thought, I cited its sources from the books of those schools. Then, I explained the individual and overall meaning of the principle, its basis, and any relevant specific rulings. If the principle influenced scholarly differences, I included the evidence for each opinion. Finally, I noted the applications of each principle as mentioned by Ibn al-Mulqin in his book. The research concluded by mentioning the most important findings reached in my study, among which were: that Allah Almighty legislated Hudud as a mercy for mankind, not as punishment for them; and that mastering the principles eliminates the need to memorize many branches, thus resolving contradictions found elsewhere. Additionally, I provided some recommendations for my fellow researchers and students of knowledge.