Tasavvufî eğitimde çocuğun ahlâkî gelişimi: Gazâli ve Mevlânâ örnekleri
Children's moral development in sufi education: Example ofGhazali and Mevlana
- Tez No: 537231
- Danışmanlar: PROF. VAHİT GÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Tezimizde, tasavvufi eğitimde çocuğun ahlaki gelişimini Gazali ve Mevlana örnekleriyle birlikte ele aldık. Bu çalışmada ilk olarak ahlak kavramının çocuk gelişimindeki yeri incelenmiş, bu bağlamda öncelikle ahlak kavramının üzerinde durulmuş, daha sonra da ahlaki gelişim teorilerine yer verilmiştir. İkinci olarak, çocukta din ve ahlak kavramlarının doğuşu ve gelişimi konusu mercek altına alınmış, çocukta din ve ahlak duygusunun ortaya çıkışına, çocukta din ve ahlak duygusunun ortaya çıkışında rol oynayan faktörlere ve çocukta din ve ahlak duygusunun oluşturulmasında kullanılabilecek yöntemlere değinilmiştir. Son bölümde, tasavvufi eğitim bağlamında Kur'an ve Sünnet ışığında çocuğun ahlaki gelişimi ve eğitimine değinilmiştir. Bu kısımda Kur'an-ı Kerim'de ve Hz. Peygamber'in hayatında çocuğun eğitimi, değeri ve yerine, ayrıca konu ile ilgili Kur'an-ı Kerim ve Hadis-i Şerif kaynaklı nasihatlere yer verilmiştir. Daha sonra tasavvufi eğitime genel bir bakış açısı ile bakılarak, çocuğun dini ve ahlaki gelişim ve eğitimine tasavvufi bir yaklaşım sağlamak amacıyla tasavvufi terim ve ıstılahlara değinilmiştir. Mutasavvıfların hayatından örneklere ve araştırma konusu ile ilgili tavsiye ve tespitlere yer verilmiştir. Araştırmanın son kısmında Gazali'nin ve Mevlana'nın eserlerinden örnekler verilmiştir. Gazali'de güzel ahlak bahsine, anne baba ve çocuk ilişkisine ve çocuk terbiyesi ile ilgili tespitlere yer verilmiştir. Mevlana'da ahlak bahsine yer verilmiş, yine Mevlana'nın birçok eserinde, Mesnevi ağırlıklı olmak üzere çocuğun eğitimi ve gelişimi incelenmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we examined children's moral development in sufi education, in terms of the examples of Ghazali and Mevlana's effects. In this study, firstly the morality in child development is examined and in this context, the concept of ethics is emphasized, and then the moral development theories are viewed. Secondly, the birth and development of the concepts of religion and morality are examined in the child, the emergence of religion and morality in the child, the factors that play a role in the emergence of religion and morality in children. In the last chapter, the moral development and education of the child in the light of Qur'an and Sunnah has been mentioned in the context of sufi education. In this section, the value and place of children in the Qur'an and in the Prophet (s.a.v.)'s life, as well as advice from the Qur'an and Hadith-i Sharif on the subject are examined. In sufi education, sufistic terms and descriptions have been referred to in order to provide a sufistic approach to the religious and moral development and education of the child. In the last part of the study, examples from the works of Ghazali and Mevlana were given. In Ghazali, good ethics, parents-child relationship and child's education is examined. The ethics and morality in Mevlana is mentioned and in Mevlana's many works, the education and development of the child, especially the Mathnawi, has been examined and evaluated.