Rousseau'da toplum ve eğitim felsefesi: Emile'de insan tasavvuru ve kadına bakış
Rousseau's society and education philosophy: Human imagination and view of woman in Emile
- Tez No: 594145
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN GÖÇMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tezde, Jean Jacques Rousseau'ya göre, insanı tanımak ve bu tanıma durumu üzerinden onun yaşamına eğitim aracılığıyla nasıl şekil verilmesi gerektiğini göstermek amaçlanmıştır. Rousseau'nun Emile eseri bu incelemede çalışmamızın odak noktasını oluşturmaktadır. Teze öncelikle 'Doğal Hal Ve Doğal İyilik Hali' bölümü ile başlanması uygun görülmüştür. İnsanı tanımak için öncelikle onun ilk var olma durumuna bakmak daha uygundur. İnsanın ilk var olma durumu, Rousseau tarafından, doğal durum olarak kabul edilir. Rousseau'ya göre, insan yaşamı boyunca bu durumu koruyamamış ve durum yerini yani doğal olan yerini yapay olan bir duruma bırakmıştır. Buradan hareketle, 'Toplumsal Hal Ve Yabancılaşma Sorunu' çalışmanın ikinci bölüm olarak belirlenmiştir. Bu bölümde Rousseau'nun, insanın doğal halinden uzaklaşması ve kendine yabancılaşmış olması nedeniyle olumsuz eleştiriyle yaklaştığı pasajlara yer verilmiştir. Öte yandan tezde, ikinci bölümden sonra aktarılması amaçlanan, insanın eğitim aracılığıyla doğallığına uygun bir yaşam sürebileceğidir. Rousseau'nun kendisinin bir diyalektikçi olduğu göz önünde bulundurulursa şu sonuca ulaşılabilir: İnsanın doğal yaşam akışına müdahalesinin bir sonucu olarak, insan doğadan uzaklaştırılır. Tekrar bu doğal hale dönülmesi gerçekleşemeyecek olsa da eğitimin yardımı ile insan özlemini duyduğu doğallığa uygun bir yaşam sürebilir. 'Doğal Eğitim: İnsan Doğasına Uygun Eğitim" bölümü ile bu içerik verilmek istenmiştir. Rousseau'ya göre, eğer insan eğitilmeyerek kendiliğinde bırakılmış olsaydı bu insanın doğasının yok olmasına neden olabilirdi. Tezde 'Çocuğun Eğitimi' bölümü tezin en temel bölümünü oluşturmaktadır. Bu bölümde, ağırlıklı olarak, Rousseau'nun eğitmeni olduğu Emile'den hareketle, bir insanın doğduğu andan itibaren nasıl bir eğitim alması gerektiği üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Öncelikle, çocukluk çağında insanın ebeveynleriyle daha sonra eğitim yaşı geldiğinde eğitmeniyle ve yaşama kendini hazır hissettiğinde diğerleriyle nasıl ilişki içinde olacağının temellendirilmesi yapılır. Eğitimin yaşamı düzenleyici bu işlevi ile insan kendisini, doğal çevresini ve toplumu kısacası bütün evreni eğitimin konusu haline getirir. 'Eğitimin Amaçları' bölümünde bilgisini genişleten ve geliştiren insanın akıllı, özgür, ahlaklı ve çağının insanı olması üzerinde durulmuştur. Böylelikle ' Bireyin Eğitimi' bölümünde eğitimin amaçladığı bu niteliklere ulaşan bireyin güçlü, uyumlu ve kapasitelerini açığa çıkarabilen özgür bir birey olduğuna ulaşırız. Tezde, oluşturulması hedeflenen bu birey anlayışından hareketle, Rousseau'nun kadın hakkındaki düşüncelerine yer verilir. Rousseau'nun bu konudaki düşünceleri 'Kadın Eğitimi' bölümü olarak adlandırılmıştır. Tezin bu son bölümünde, kadın ve erkek cinsiyetleri arasındaki ayrımın sonucu olarak kadının nasıl bir eğitim alması gerektiği anlatılmıştır. Rousseau, kadın eğitimi söz konusu olduğunda, kadına annelik görevi üzerinden bir eğitim modeli sunar. İnsanın insan olarak eğitilebilmesi için kadının eğitimi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, according to Jean Jacques Rousseau, it is intended to recognize person and show how to give shape his life over this recognition status through training. In this review, Rousseau's Emile is the focal point of our study. It is occurred appropriate to begin thesis with 'Natural State and Natural Goodness' section. To get to know a person, it is more convenient to look at his initial state of existence. The first state of existence of human is accepted as a natural state by Rousseau. According to Rousseau, human has not been able to maintain this situation throughout his life, and the natural state has been replaced by an artificial situation. From this point of view, 'Social Status and Alienation Problem' is determined as the second part of the study. In this section, the passages that Rousseau approaches with negative criticism due to move away from natural state and alienation against to himself are given. On the other hand, in this thesis, it is aimed to convey that human beings can live according to their naturalness through education. Considering that Rousseau himself is a dialectician, the following conclusion can be reached: As a result of human intervention in the natural flow of life, human is removed from nature. Even if the return to this natural status can not be realized again, with the help of education, human may lead to a life which is appropriate to the naturalness that he longs. This content desired to be given in the section 'Natural Education: Education in Accordance with Human Nature'. According to Rousseau, if human had been left uneducated and left on his own, this could have caused the human nature to disappear. In the thesis, 'Education of the Child' is the most basic part of the thesis. In this section, Emile, who is Rousseau's instructor, tries to emphasize on what kind of education a person should receive from the moment he is born. It make a justification on how a person will be in contact with their parents in childhood and then with their instructor when they reach the age of education, and with others when they feels ready to life. With this life-regulating function of education, human makes himself, his natural environment and society, in short, the whole universe the subject of education. In the 'Aims of Education' section, it is emphasized that the person who expands and develops her knowledge is smart, free, moral, and human of his age. Thus, in the 'Education of the Individual' section, we achieve that the individual who attains these qualifications aimed at education is a strong, harmonious and free individual who can reveal his capacities. In thesis, based on this individual understanding, it includes Rousseau's thoughts about the woman. Rousseau's views on this issue are called 'Women's Education'. In this last part of the thesis, as a result of the distinction between the sexes of women, it explains what kind of education should be given to women. When it comes to women's education, Rousseau offers the woman a model of education through maternity duties. Women's education is great importance in order to educate people as human beings.