Mevsimsel tarım işçileri (MTİ) olarak çalışan ailelerin, okul çağındaki çoçuklarının eğitim sorunlarının öğretmen, veli ve öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the educational problems of school-age childerenof parentsworking as seasonal agricultural workers (SAW) according to the teachers', parents' and students' opinions
- Tez No: 537248
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT DÖŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Türkiye'de tarım sektöründeki işgücünün önemli bir kısmı geçici mevsimlik tarım işçisi olarak çalışmaktadır.Bu işçiler, çalışacakları bölgelere çoğunlukla aileleri ile birlikte geçici olarak göç etmektedir.Bu mevsimlik çalışma göçü, birçok sorunu barındırmakta ve özellikle de çocukların eğitimini olumsuz yönde etkilemektedir.Bu araştırmanın amacı, Mevsimlik Tarım İşçisi (MTİ) olarak çalışan ailelerin okul çağındaki çocuklarının eğitim sorunlarını incelemektir. Araştırmada, nitel yaklaşım kapsamında durum çalışması deseni kullanılmıştır.Araştırma kapsamına Şanlıurfa İlinin Akçakale ilçesinde seçilen 18 öğretmen, 10 veli, 15 öğrenci katılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından her bir katılımcı grup için hazırlanan görüşme formu yardımıyla toplanmıştır. Toplanan veriler Nvivo yazılımı ile analiz edilmiştir. Öncelikle veriler serbest kodlama ile kodlandıktan sonra kodlar kategori ve temalar altında toplanmıştır. Ham kodlama bir ay sonra tekrar gözden geçirilmiş ve tekrar kodlanmıştır. Her iki kodlamadaki benzer ve farklılıklar belirlenerek kodlama güvenirliği hesaplanmıştır. Farklı kodlar sayısı 15 iken benzer kod sayısı 149 olduğu tespit edilmiştir. Benzerlik oranı %90 olarak hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda i) MTİ olarak çalışan ailelerin çocuklarının ailelerinden yeterince destek almadıkları ve bunların büyük kısmının kız çocukları olduğu; ii) Öğrencilerin okul devamsızlıkları ve sürekli yer değiştirmeleri sonucu okula yönelik tutumlarının negatif olduğu; iii) Öğrencilerin gerek akademik gerekse sosyal ve psikolojik sorunlar yaşadığı ve iv) Öğrenciler için yeterli düzeyde telafi eğitim hizmeti sağlanamadığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Çalışmada ayrıca, velilerin ve öğretmenlerin sorunların çözümü için ekonomik ve istihdam odaklı öneriler getirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The significant portion of the workforce of the agricultural sector in Turkeyhas been working as temporary seasonal agricultural workers. These workers usually migrate to the agricultural regions where they work, with their families. This seasonal migration reveals many problems and especially have negativeeffects on the education of the workers' children.The aim of this research was to determine educational problems of Seasonal Agricultural Workers' (SAW) school-age children according to teachers', parents'and students' opinions. The research was designed as qualitative status study. The participants of the research were 18 teachers, 10 parents and 15 children in Akçakale District of Şanlıurfa. As data collection tool, the researcher prepared a separate interview form for each participant group (teacher, parent and student). The data collected were analyzed with Nvivo Software. After the data was coded with free coding, codes were collected under categories and themes. The raw coding was reviewed and re-coded after one month. Similarities and differences in both coding were determined and coding reliability was calculated. While the number of different codes is 15, similar code number has been found to be 149. The similarity rate was calculated as 90%.The research findings showed that: i) Children of SAW did not receive adequate support from their families and that most of them were girls; ii) The children's attitudes towards school were negative due to school absenteeism and permanent displacement; iii) The childrensuffered from not only academic but also social and psychological problems and iv) The childrenwere not provided sufficient compensation of education service. In the study it was seen that parents and teachers brought economic and employment oriented suggestions to solve the problems.