8 haftalık fonksiyonel antrenmanların bazı fiziksel uygunluk parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi
The Effect of Eight Weeks Functional Training on Some Physical Parameters
  1. Tez No: 537330
  2. Yazar: YUSUF ERKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma fonksiyonel antrenmanların reaksiyon zamanı, esneklik, çeviklik, dikey sıçrama, kuvvet üzerine etkisini incelemek üzere yapılmıştır. Bu çalışmaya, düzenli egzersiz yapmayan, aktif sporcu olmayan ve egzersiz yapmasına engel olacak düzeyde sağlık problemi ve sportif yaralanması bulunmayan, 30 erkek ve 30 bayan gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan öğrenciler rastgele olmak üzere deney (30) ve kontrol (30) olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Deney grubu 8 hafta boyunca, hafta da 3 gün, 45- 60 dk. süren fonksiyonel antrenman programına katılmışlardır. Kontrol grubuna herhangi bir egzersiz programı uygulanmamıştır. Deney ve kontrol grubunun reaksiyon zamanı, esneklik, çeviklik, dikey sıçrama, kuvvet, sürat değerleri ön ve son test olarak kaydedilmiştir. İstatiksel hesaplamalar SPSS (version16.0) programında yapılmıştır. Deney ve kontrol grubunun ön ve son testlerin karşılaştırılmasında Eşleştirilmiş t testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi, 0.05 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate the effect of functional training on reaction time, flexibility, agility, vertical jump, force. Thirty male and thirty female volunteers who did not exercise regularly, were not active athletes, and had no health problems and sports injuries that would prevent them from exercising. The students who participated in the study were randomly divided into 2 groups as experiment (30) and control (30). Experiment group were given for 8 weeks, 3 days a week, 45-60 min. They participated in the functional training program. No exercise program was applied to the control group. The reaction time, flexibility, agility, vertical jump, force, speed values of the experiment and control group were recorded as pre- and post-test. Statistical calculations were made in SPSS (version16.0) program. The Paired Samples t test was used to compare the pre- and post-tests of the experimental and control groups. Significance level was accepted as 0.05.