Kapalı yüzme havuzlarının termal konfor standartları açısından incelenmesi: Devlet üniversitesi havuzları
Analysis of indoor swimming pools in accordance with the thermal comfort standards: Public university pools
  1. Tez No: 537415
  2. Yazar: TÜLAY TUNCAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMLA ALTUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kapalı yüzme havuzları spor, sağlık, eğitim, eğlence vb amaçlarla kullanılan popüler mekanlardır. Yapıları ve kullanım biçimleri göz önüne alındığında bu tesislerin oldukça sıkı bir yönetmelik çerçevesinde üretildikleri ve işletildikleri görülmektedir. Havuz suyunun ısıtılması ve temizlenmesi, ortam sıcaklığının neredeyse çıplak olan yüzücüler için ayarlanması, buharlaşan havanın ortamdan uzaklaştırılması ve temizlenmesi gibi zorunluluklar bu yönetmeliklerin öneminin altını çizmektedir. Ülkemizde kapalı yüzme havuzları için hazırlanan yönetmelikler uluslararası standartlar baz alınarak hazırlanmaktadır. Mekanların uluslararası standartlara uygun olması kullanıcılar tarafından konforlu kabul edildiği manasına gelmemektedir. Zira standartların oluşturulmasında deneysel çalışmalardan elde edilen veriler kullanılmaktadır. Bu nedenle çalışma kapsamında seçilen ve devlet üniversitesi bünyesinde hizmet veren dört adet kapalı yüzme havuzu önce uluslararası termal konfor standartlarına uygunlukları açısından sonra ise kullanıcıların termal tercihleri açısından araştırılmıştır. Çalışma kapsamında İstanbul ilinde yer alan devlet üniversitelerinin çeşitli yerleşkelerinde konumlandırılmış dört adet kapalı yüzme havuzu incelenmiştir. Araştırmada önce mevcut termal durum analizi ardından ise kullanıcı görüşmeleri metodları kullanılmıştır. Termal durum analiz ölçümleri kış dönemi karakteristik ayları (Kasım-Aralık) ve yaz dönemi karakteristik ayları (Haziran-Temmuz) olarak iki farklı dönemde DO Delta Ohm 9847 Multifunctional ölçüm cihazı ile gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler ise kullanıcılara mevcut termal durumun ve tercih edecekleri termal durumun sorulması temeline dayalı on bir sorudan oluşan bir form kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen veriler son bölümde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Indoor swimming pools are popular facilities used for sports, health, education and entertaining purposes. Considering their structures and usage it can be understood that these facilities are builded and operated under strict regulations. The requirements such as pool water treatment and heating, adjusting of the ambient temperature for almost naked swimmers, exhausting the evaporated air and air conditioning underlines the importance of these regulations. In Turkey indoor swimming pool regulations are prepared based on international standards. The fact is that the indoor spaces meeting the international standards do not necessarily mean that they are considered as comfortable by the users. Since the data obtained from experimental studies are used in the forming of these standards. For this reason in the study selected indoor swimming pools that are owned by public universities were first analysed in terms of their compliance with the international standards and then the users' thermal preferences were investigated. Four different indoor swimming pools that were analysed belonged to state owned universities and were located in various campuses. In the study first current thermal condition analysis then in the following user interviews were conducted. Thermal condition analysis was performed via DO Delta Ohm 9847 Multifunctional Thermal measurement tool in two different periods as typical characteristic winter months (November-December) and typical characteristic summer months (June-July). Interviews were carried out using a form consisting of eleven questions based on asking the users the current thermal situation and the thermal condition they would prefer. The results obtained from the study are presented in the results section of the study.