Açık ve kapalı yüzme havuzlarının optimizasyonu
Open and indoor swimming pool optimization
- Tez No: 84927
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Esas itibariyle her havuz kendine özgü mimari ve kullanım amaçlarına sahiptir. Talepleri de doğal olarak bunlar belirler. İşte buradaki temel amaç; yüzme havuzu - yaptırmayı planlayan kişi ve kurumların gerek projelendirme, gerekse yapım ve malzeme seçimi aşamaları için oluşturacakları teknik şartnamelere yol gösterici genel bir çerçeve oluşturmaktır. Havuza ilişkin ilk tasarından hesaplamaya, projeye, malzeme seçimine ve uygulamaya kadar konuları her yapılacak olan havuzun doğal aşamaları arasındadırlar. Bu tez çalışmasının içeriğinde ifade edilmeye çalışılan kısımlar günümüz koşullarında açık veya kapalı herhangi bir yüzme havuzlarında bulunması gereken minimum özellikleri kapsamaktadır. Mimari ve statik projeleri bir tarafa bırakırsak, havuzun elektrik - mekanik tesisatının planlanması ve yapımına ilişin tercihler, hesaplamalar, tablolar, alternatifler, malzemelere ilişkin bilgiler, hatta havuz tekniğine ait özellikle seçim ve hesaplamalarda önemli olabilecek bilgilere burada yer verilmiştir. Bütün bunlar yapılırken yalnızca en güncel ve yüksek teknik esas alınmış ve her şey mevcut talimatlar içinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Every pool has it's own special design and ways of using and these will define the demands. The main aim in here is to create a general frame in order to lighten the technical specifications for the process of making a project and selecting the materials. Starting from the first drafs to the estimating, choosing the materials and applying include in the natural process of the pool. In this thesis, you will find the things that an open or covered pool needs to have. Here, you will find the information about ( Putting the architectural and static projects aside ) the choices on the planning and making of the mechanics, calculations, pictures, alternatives and information about the used materials. Gathering this informations, the latest technics are being considered and used. XI