Bir kamu kurumunda eğitim ihtiyaç analizinin katılımcı memnuniyetine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of training needs analysis on participant's satisfaction in a public institution
  1. Tez No: 537421
  2. Yazar: HATİCE TOMRİS KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Teknolojik ilerlemelerle iş yapma şekillerinin de değişmesi, kurumların faaliyetlerinde bilişim teknolojilerini kullanmasını kaçınılmaz kılmıştır. Rekabet avantajı kazanmak isteyen kurumlar daha az sermaye ile daha nitelikli işgücüne ihtiyaç duymuşlar, çalışanlarının önceden sahip olduğu bilgi, beceri ve tutumlarını bir adım öteye taşıma zorunluluğu hissetmiş ve hizmet içi eğitimlerle çalışanlarının bilgilerini güncelleme ve onlara yeni bilgiler kazandırma yoluna gitmişlerdir. Örgütlerde bilgi teknolojileri odaklı programların kullanılması zaman ve kaynak kullanımı açısından tasarruf sağlamaktadır böylece kurumlar teknolojiyi daha çok işlerine transfer etmeye başlamışlardır. Bu araştırmanın amacı, bir kamu kurumunda hizmet içi eğitimler kapsamında uygulanan eğitim ihtiyaç analizi çalışmasının eğitime katılanların memnuniyeti üzerine etkisini ortaya koymak ve bundan sonra gerçekleştirilecek eğitimlerde kuruma yol gösterici olmasını sağlayabilmektir. Bu kapsamda bahse konu olan kurumda 2016 yılında teknoloji destekli Eğitim İhtiyaç Analizi çalışmasının henüz uygulanmadığı, 2017 yılında ise Eğitim İhtiyaç Analiz çalışması kapsamında eğitimlerin gerçekleştirilmesi sebebiyle analizden öncesi ve analizden sonrası eğitim katılımcı memnuniyetlerinin değişimi izlenmektedir. Böylece teknoloji destekli Eğitim İhtiyaç Analiz çalışmasının bundan sonra yapılacak eğitimlerde eğitim memnuniyet oranına nasıl bir katkı sağladığının görülmesine olanak sağlanmaktadır. Çalışmada, bir kamu kurumunda mesleki ve kişisel gelişim eğitimlerinin belirli standartlar çerçevesinde yazılımsal olarak konu, katılımcı ve sayısal veri bazlı tespit edilmesinde kullanılan Eğitim İhtiyaç Analiz (EİA) yazılımının, mesleki gelişim eğitimi ve kişisel gelişim eğitimi olmak üzere 2 türde, toplam 4 eğitim konusunda Katılımcı Eğitim Değerlendirme Formu üzerinden eğitimlerin, katılımcıların memnuniyetini nasıl değiştirdiği araştırılmaktadır. Araştırmada yöntem olarak nitel araştırma tekniklerinden, doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Eğitim ihtiyaç analizi gerçekleştirilmeden ve gerçekleştirildikten sonraki katılımcı memnuniyetlerindeki değişim anketler üzerinden incelenmiştir. Araştırmanın evrenini 4 konuda eğitime katılan 3559 katılımcıya ait eğitim değerlendirme anketleri oluşturmaktadır. Sözü edilen eğitimlere katılıp anketleri doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlayan ve anket puanları kayıt altına alınan 2973 kişi ise araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Böylece araştırma evreninin %83,53'üne ulaşılmıştır. Çıkan sonuçlara göre, eğitimlerin, eğitim ihtiyaç analizinden elde edilen verilere göre gerçekleştirilmesinin katılımcıların memnuniyet düzeyinde artışa sebep olduğu ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Changing the way of doing business with technological developments has made organizations inevitable to use information technologies in their activities. The organizations that desired to have competitive advantage needed more qualified labor force with less fund, they were also aware of the necessity of improving the knowledge, skills and attitudes of their employees beforehand, and through in-service trainings, they were able to update their employees' knowledge by providing new information. Organizations begun to use technology for more business because, the use of information technology-oriented programs in organizations saves time and resource. The aim of this study is to determine the effect of training requirements analysis on the satisfaction of participants within the scope of in-service trainings for a public institution and to provide guidance to the organizations for the upcoming trainings. In this context, the need for training needs analysis was not implemented until 2016, but in 2017, training-participant satisfaction changes were observed before and after the analysis because of carrying out the trainings within the scope of Training Needs Analysis. Thus, it will be enabled to see how the study of technology-assisted Education Needs Analysis contributes to the education satisfaction rate in the upcoming trainings. In this study, 4 different types of Training Needs Analysis (TNA) software, professional development training and personal development training, which are used to identify professional and personal development trainings in a public institution based on specific standards within the framework of certain standards, It is being investigated how trainings change the satisfaction of the participants through the Training Evaluation Form. In the research, document analysis method which was one of the qualitative research techniques was used. The change in the satisfaction of the participants before and after carrying out the training needs analysis was examined through questionnaire survey. The research consists of training assessment questionnaires of 3559 participants who participated in 4 subjects. The sample of the study consisted of 2973 people who participated in the mentioned trainings and completed the questionnaires correctly. Therefore, the research sample size reached at 83.53%. As a result, conducting the trainings according to the data obtained from the training needs analysis leads to an increase in the satisfaction level of the participants.