Grup konfigürasyon teoremi
Group configuration theorem
  1. Tez No: 537506
  2. Yazar: DİCLE MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR MARTİN, DOÇ. DR. AYHAN GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmamızda Grup Konfigürasyon Teoreminin kanıtını güçlü minimal yapılar özelinde incelemekteyiz. Tez, modeller teorisinin genel kavramlarının tanıtılmasıyla başlamaktadır. Bu aşamada homomorfizma, elementer fonksiyon, tam tip, cebirsel kapanış, doygun ve homojen yapılar, Morley rankı, sanal elemanlar ve kanonik taban kavramları irdelenmektedir. Tezin devamında, güçlü minimal kümeler ve pregeometriler tanıtılmıştır. Güçlü minimal teorilerin özellikleriyle beraber, güçlü minimal kümelerde pregeometrinin getirdiği boyut, bağımsızlık gibi kavramlar irdelenmiştir. Birinci kısmın son bölümünde, neredeyse güçlü minimal teoriler tanıtılmıştır. Neredeyse güçlü minimal yapılarda, pregeometri yardımıyla tanımlanan çatallanma kavramı irdelenmiştir. Çalışmamızın ikinci kısmında, W. Hodges'ın“Model Theory”kitabında yer alan Hrushovski'nin Grup Konfigürasyon Teoremi kanıtı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our work consists of studying Group Configuration Theorem in a strongly minimal setting. This thesis starts by introducing some fundamental model theoritical notions including complete type, algebraic closure, saturated and homogenous structures, Morley Rank, imaginaries, canonical base. Then, strongly minimal theories and pregeometries are defined and the notion of dimension and independence are studied in the strongly minimal structure. At the end of the first section, together with almost strongly minimal theories, the notion of forking is studied. At the second section of our work, the proof of the Group Configuration Theorem is studied in details. The proof was given by Hrushovski and our work refers to W. Hodges's“Model Theory”book.