Mekanik bel ağrılı kadın hastalarda kas enerji tekniğinin etkinliği
Efficacy of muscle energy techniques on in female patients mechanical low back pain
  1. Tez No: 537507
  2. Yazar: SANEM ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN YAĞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı mekanik bel ağrılı kadın hastalarda Kas Enerji Tekniği' nin etkinliğini araştırmaktır. Yaşları 30-45 arasında değişen toplam 40 kadın katılımcı randomize olarak iki gruba (Kas Enerji Tekniği Grubu ve Kontrol Grubu) ayrılmıştır. Kontrol grubu konvansiyonel fizik tedavi (TENS, US, sıcak paket) ve standart ev egzersizini 10 seans almıştır. Kas Enerji Tekniği Grubu konvansiyonel fizik tedaviye ilave olarak Kas Enerji Tekniğini toplam 8 seans almışlardır. Ağrı (Görsel Analog Skala), özür düzeyi (Oswestry Özürlülük Ölçeği), kinezyofobi (Tampa Kinezyofobi Skalası), depresyon durumu (Beck Depresyon ölçeği), yaşam kalitesi (Nottingham Sağlık Profili), spinal mobilite ve esneklik (Modifiye Shober testi, Parmak Ucu Yer Mesafesi Testi, Sağ ve Sol Lateral Flexion Mesafesi, Otur Uzan Testi) tedavi öncesi, tedavi sonrası, tedavi bitiminden 1 ay sonrası ve 3 ay sonrasında ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effectiveness of the Muscle Energy Technique in female patients with mechanical low back pain. A total of 40 female participants aged 30-45 were randomly divided into two groups (Muscle Energy Technique Group and Control Group). Control group participants received conventional physical therapy and rehabilitation (TENS, US, hotpack) 10 sessions and standard home exercises. Muscle Energy Technique Group participants received 8 sessions muscle energy technique in addition to conventional physical theapy and standard home exercises. Pain (Visual Analog Scale), disability level (Oswestry Disability Index), kinesiophobia (Tampa Kinesiophobia Scale), depression status (Beck Depression Inventory), quality of life (Nottingham Health Profile), spinal mobility and flexibility (Modifiye Shober Test, Fingertip Floor Distance, Right and Left Lateral Flexion Distance, Sit and Reach Test) were measured at baseline, after the treatment program and repeated 1 month and 3 months after end of the treatment.