Hisarardı mahallesi (Yatağan-Muğla) ağzında kavram alanlarıyla ilgili söz varlığı
The lexicology relevant to concept areas in the dialect of Hisarardi region (Yatağan-Muğla)
- Tez No: 537609
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ağızlarda, yazı diline kıyasla çok daha fazla söz varlığı vardır. Bu yüzden ağızlar dil araştırma ve incelemelerinde önemli bir veri kaynağı durumundadır. Muğla bölgesi ağızları, Türkiye Türkçesi ağızları içinde önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada, Hisarardı Mahallesi ağzı temel alınmıştır. Mahalle ağzında var olan söz varlığının anlamlarına ve yapılarına göre sınıflandırması yapılmıştır. Ağızlarda yaşayan söz varlığının tespiti açısından bu tür çalışmalar önemlidir. Çünkü bu söz varlığı, Türkçenin kavramlaştırma gücünü ve kavramlaştırma sırasında başvurulan anlatım yollarını ortaya koymaktadır. Çalışmanın malzemesini alan araştırmaları sırasında tuttuğumuz notlar oluşturmaktadır. İnceleme sahamız olan Hisarardı Mahallesi ağzında sekiz ayrı kavram alanından (araç gereçler, bitkiler, doğa olayları, giyecekler, hayvanlar, mimari, organlar ve tarım) tespit ettiğimiz sözcükler üzerinde adbilimi ve gramer inceleme yöntemlerine göre dil incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In dialects, there are so many vocabularies by comprasion with the written language. Therefore dialects are in position of an important source of data. The dialects of Muğla Region in the dialects of Turkish of Turkey, have an important place. The study which was done is based on Hisarardı Region's dialect. The vocabulary which is situated in region dialect, is classified according to their concept areas and structures. In terms of the fixing of vocabulary, which lives in dialects, this kind of studies are important. Because this vocabulary put forths the power of the conceptualizatin of Turkish and expression ways which are applied during conceptualizatin. The notes, were taken during field researches, are composed of materials of study. In the dialect of Hisarardı Region where is our examination field, on the words which we detected from the eight different concept area (tools, plants, natural events, clothings, animals, architecture, organs, agriculture) according to examination methods of onomastics and grammar, language examination was performed.