Kronik bel ağrısı olan hastalarda manuel tedavi ve nöroplastik ağrı eğitiminin etkinliği
The effect of manual therapy and neuroplastic pain education on patients with chronic low back pain
  1. Tez No: 537621
  2. Yazar: İSMAİL SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM IŞINTAŞ ARIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kronik bel ağrısı olan hastalarda manuel tedavi ve nöroplastik ağrı eğitiminin ağrı şiddeti, duysal fonksiyonlardan basınç ağrı eşiği ve iki nokta ayrımı, bel performansı, fonksiyonel düzey ve kinezyofobi parametreleri üzerine olan kısa ve orta dönem etkisini araştırmaktı. Gereç ve Yöntem: Kronik bel ağrısı şikayeti olan 69 katılımcı randomize olarak üç gruba ayrıldı. Tüm katılımcıların demografik bilgileri alındıktan sonra, ağrı şiddetini değerlendirmek için Numerik Ağrı Skalası, basınç ağrı eşiği ölçümü için Baseline® marka algometre cihazı, iki nokta ayrımı ölçümü için Baseline® marka estesiometre cihazı, bel performanslarını belirlemek için Bel Performans Ölçeği, fonksiyonel düzeylerini belirlemek için Oswestry Özürlülük İndeksi ve kinezyofobi düzeylerini belirlemek için de Tampa Kinezyofobi Ölçeği kullanıldı. Tüm değerlendirmeler tedavi öncesi, tedavi sonrası ve 3. ay sonunda, uygulamalara kör, aynı fizyoterapist tarafından gerçekleştirildi. Gruplardan birine, dört hafta boyunca haftada iki seans manuel tedavi uygulanırken, diğer gruba manuel tedaviye ek olarak dört seans nöroplastik ağrı eğitimi uygulandı. Son grup ise kontrol grubu olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate short and mid-term effects of manual therapy and neuroplastic pain education on pain severity, pressure pain threshold, two-point discrimination, back performance, functional level and kinesiophobia in patients with chronic low back pain. Materials and Methods: Sixty-nine patients with chronic low back pain were divided randomly into three groups. Following recording the demographics of all participants, Numeric Pain Rating Scale for measurement of pain severity, Baseline® algometer for measurement of pain pressure threshold, Baseline® estesiometer for measurement of two-point discrimination, Back Performance Scale for measurement back performance, Oswestry Disability Index for measurement functional level and Tampa Kinesiophobia Scale for measurement kinesiophobia were used. All measurements were performed at baseline, after treatment and end of three months by same blinded physiotherapist. The first group received manual therapy for four weeks as two sessions per week, while the second group received four sessions of neuroplastic pain education in addition to manual therapy sessions. The last group was determined as the control group.