Mobbingin özel sektör çalışanları üzerindeki etkileri: Bir nitel araştırma
The effects of mobbing on private sector employees: Qualitative research
- Tez No: 537625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışma yaşamında mobbing konusunda farkındalığın ne boyutta olduğunu gözlemlemek, mobbing davranışlarının ardındaki nedenleri ortaya koymak, çalışanlar üzerindeki etkilerini incelemek ve mobbingle mücadelede atılması gereken somut adımları belirlemektir. Çalışmanın ilk bölümünde giriş metnine yer verilmiştir. İkinci bölümünde, mobbing kavramı üzerinde durulmuş, mobbingin tarihsel gelişimi, ülkemiz ve dünyadaki yeri hakkında bilgi verilmiştir. Mobbingin hukuktaki yerine değinilmiş, oluşumu, çalışma yaşamındaki nedenleri, kişi ve örgüt üzerindeki etkileri ve sonuçları üzerinde durulmuş, mücadele yöntemlerinden bahsedilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, özel sektörde görev yapan ve çalışma yaşamının bir bölümünde mobbinge maruz kalmış çalışanlarla gerçekleştirilen uygulamaya yer verilmiştir. İlgili çalışma bir nitel araştırma olup, davranışsal mülakatlar sonucunda elde edilen verilerin analizinden çıkarılan sonuçlara dayanmaktadır. Mobbinge uğradığı düşünülen 10 çalışanla bir araya gelerek derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Mülakat soruları içeriğe uygun olarak hazırlanmış, mağdurlara açık uçlu sorular sorulmuş ve mağdurdan olabildiğince çok veri alınmaya çalışılmıştır. Veriler çözümlenirken içerik analizi yöntemine başvurulmuş, verilen ortak yanıtlara bakılarak sonuca ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda çalışma yaşamında görülen ve önemi ile farkındalığı her geçen gün artan mobbing olgusunun çalışanların aile hayatı ve sosyal ilişkilerini olumsuz etkilediği, maruz kaldıkları davranışlar sonucunda fiziksel ve ruhsal sağlıklarının zarar gördüğü, bu davranışlarda örgüt kültürünün ve iş yapma anlayışının önemli paya sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to observe the extent of awareness about mobbing in working life, to determine the reasons behind mobbing behaviors, to examine the effects on employees and to determine the concrete steps to be taken in mobbing struggle. In the first part of the study, the introduction text is given. In the second part, the concept of the mobbing, the historical development of mobbing and the place of this topic in our country and in the whole world have been emphasized. The place of mobbing in law is mentioned and its formation, its causes in work life, its effects on people and organization and its results are emphasized. In the third part of the study, the data obtained from in-depth interviews with the employees working in the private sector and exposed to mobbing in a part of the working life were analyzed. The relevant study is a qualitative research and is based on the results of the analysis of the data which we obtained as a result of behavioral interviews. In-depth interviews were conducted with 10 employees who were thought to be mobbed and working in the private sector. Interview questions were prepared in accordance with the content, open-ended questions were asked to the victims, and as much data as possible was obtained from the victim. Content analysis method was applied while analyzing the data, and the result was obtained by looking at the common answers. As a result of the study, it is seen that the phenomenon of mobbing, which is seen in the working life and whose importance and awareness is increasing with each passing day negatively affect the family life and social relations of the employees, physical and mental health as a result of the behaviors they are exposed to, the organizational culture and the business style have an important share in these behaviors.